Pentagon: “Rusya, Çin’e zenginleştirilmiş uranyum sağlıyor”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’un Çin’e hızlı üretim reaktörlerinde kullanılmak üzere yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum sağladığını belirtti.

ABD Uzay Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı John F. Plumb, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Alt Komitesi’nde bir ABD yetkilisi tarafından konu hakkında bilgilendirildikten sonra, “Rusya ve Çin’in bu konuda iş birliği yaptığını görmek çok rahatsız edici. Bu konuda konuşacak ortak noktalar olabilir. Ancak üreten reaktörlerin silahlar için plütonyum olduğu gerçeğini anlatmak mümkün değil. Bu yüzden Pentagon’un endişeli olduğunu düşünüyorum. Ve elbette, Çin’in nükleer kuvvetlerini daha da genişletmesiyle ilgili endişelerimiz de artıyor. Çünkü daha fazla silah için daha fazla plütonyuma ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Ukrayna işgali başladığından bu yana Rusya, Çin ile daha yakın ilişkiler içerisinde. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz hafta Hindistan’daki G20 toplantısında, ülkesinin Pekin ile iş birliğini kapsamlı bir şekilde genişletmeyi hedeflediğini söyledi.

Çin şu ana dek Rusya’yı Ukrayna işgali nedeniyle kınamadı.

Washington hükümeti ise Çin’i, Rusya’ya silah tedarik etmemesi konusunda uyardı.

Moskova hükümeti kısa süre önce ABD ve Rusya’nın nükleer silahlarını azaltmayı hedefleyen ‘New START’ anlaşmasına katılımını askıya almıştı.