Rusya'dan ABD'ye kısas: Ülkeyi terk edin!

Amerikan Başkanı Joe Biden'in Rusya'ya uygulanacak yaptırımları açıklamasının ardından iki ülke arasındaki ipler iyice gerildi. ABD'nin yaptırımlarına misillemeyle karşılık veren Putin hükümeti, 10 ABD'li diplomatın sınır dışı edilmesine karar verirken, 8 ABD'li yetkilinin ülkeye girişini yasakladı.

Rusya'nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) seçimlerine siber saldırı yolu ile müdahale etmeye çalıştığı iddiaları iki ülke arasındaki gerginliği arttırdı. Biden yönetimi, "düşmanca eylemlerde" bulunmakla suçladığı Rusya'ya uygulanacak yaptırımları açıkladı.

Başkan Biden, 10 Rus diplomatın ülkeden sınır dışı edileceği bilgisi ile birlikte çok sayıda kurum ve kişinin de yaptırım listesine eklendiği kamuoyuyla paylaştı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Biden yönetimi, Rus hükümetinin ve istihbarat servislerinin ABD’nin egemenliğini ve çıkarlarını hedef alan eylemleri nedeniyle Rusya’ya karşı önlemler alıyor” denildi. 

“ABD, Rusya Dış İstihbarat Servisi’ni (SVR) SolarWinds Orion platformunun ve diğer bilgi teknolojisi altyapılarının kullanıldığı geniş kapsamlı siber casusluk kampanyasının resmen faili ilan ediyor” diye devam eden Beyaz Saray, ABD İstihbarat Topluluğu’nun suçun SVR’ye isnat edilmesine ilişkin değerlendirmelerinden son derece emin olduğunu savundu.

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Kırım yarımadasını fiziksel olarak Rusya'ya bağlayan Kerç Köprüsü'nün yapımında yer alan şirketler ve bazı Kırımlı yetkililer yaptırım listesine dahil edildi.

RUSYA’DAN ABD’YE MİSİLLEME

ABD’nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına karşı Rusya'dan da yanıt gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile yapılan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın ABD tarafından uygulanan yaptırımlara karşı adım atacağını belirterek, “Washington düşmanca davranmaya devam ederse, Moskova da bir takım adımlar atacak” dedi.

ABD'nin dün açıkladığı Rusya'ya yönelik yaptırımlara kısasa kısas şeklinde yanıt verileceğini kaydeden Lavrov, “Rusya’da bulunan 10 ABD'li diplomattan ülkeyi terk etmelerini isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov’un hala Moskova’da olduğunu belirterek, Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov’un, ABD'nin Rusya Büyükelçisi John Joseph Sullivan'a istişareler için Washington’a gitmesi konusunda tavsiyede bulunduğunu da bildirdi.

DİPLOMAT SAYILARI EŞİTLENEBİLİR

Lavrov, ABD'nin Rus diplomatik misyonlarına yönelik dostane olmayan adımlar atmaya devam etmesi halinde Moskova'nın Washington'dan, Rusya'daki ABD’li diplomat sayısını, ABD'deki Rus diplomat sayısına eşitlemesini isteyeceğini kaydetti. Lavrov, Rusya’nın ABD'de yaklaşık 450 diplomatik ve idari personeli olduğunu ve bunların 150’si Birleşmiş Milletler’de (BM) daimi misyonda çalıştığını belirtti.

Rusya ekonomisinin getirilen yeni kısıtlamalarla başa çıkabileceğini vurgulayan Lavrov, Rusya’nın ülkedeki Amerikan şirketlerine karşı “acı verici önlemler” alabileceğini ancak bu konuda hemen harekete geçmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Rusya'nın bu missillemesine ABD'den henüz yanıt gelmedi. Ancak Biden yönetiminin önümüzdeki günlerde, Rusya'nın devlet borcuna yaptırım uygulamaya hazırlandığına yönelik iddialar gündemde.