Eski ABD subayı: ''Rusya, Amerika’yı yer yüzünden silebilecek tek ülke''

Amerika'nın eski istihbarat subayı Rebekah Koffler, olası ABD-Rusya savaşına dair öngörülerini paylaştı. Subay, Rusya'nın Amerika'yı yer yüzünden silebilecek tek ülke olduğunu belirtti.

Büyük güçlerin savunma teknolojileri alanında yaptığı yarış her geçen gün büyüyor. Ukraynalı uzman Aleksandr Los, Amerikan F-35 avcı uçaklarının, Rus radarlarına karşı savunmasız olduğunu açıkladı. Ukrayna'nın devlet uçak üretim şirketi Antonov'un eski baş tasarımcısı Aleksandr Los, ülkedeki uçak filosunun yenilenmesinde en iyi adayın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetlerinin envanterindeki F-35’ler değil F-15EX olduğunu söyledi.

Los bu tercihin nedenini şöyle açıkladı: ‘’Ukrayna olarak konum itibariyle Rusya’nın sınırındayız. Rus ordusunun düşük görünürlü nesneleri bile anında tespit edebildiği bir radar alanındayız” dedi.

Ayrıca Los, Amerikan F-35 avcı uçaklarının savunmasının, Rus radarlarına karşı savunmasız olduğunu kaydetti. 

NÜKLEER SAVAŞ OLASILIĞI ‘’GERÇEK BİR TEHDİT’’

Amerika’nın eski istihbarat subayı Rebekah Koffler ise ABD ile Rusya arasındaki nükleer savaş olasılığının gerçek bir tehdit olduğunu ifade etti. 

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana iki ülkenin karşı karşıya gelme ihtimalinin her zaman bulunduğunun altını çizen Koffler, şu anda Rus hükümetinin elinde bulunan nükleer gücün, Sovyet dönemine göre çok daha tehlikeli olduğunu savundu. 

Koffler, “Rusya, karadan, denizden ve havadan nükleer saldırılar yardımıyla Amerika’yı yer yüzünden silme potansiyeline sahip tek ülke’’ dedi.