III. Dünya Savaşı nerede olacak?

2020 gündeminde ana maddeyi oluşturan ekonomi ve ekonomik sistemler üzerindeki hakim güçlerin savaşı Covid-19 virüsünün yankıları ve protesto gösterilerinin kapsamı ile gün yüzüne çıkarken, geçtiğimiz yıl ‘komplo’ olarak değerlendirilen öngörüler de bir bir yeniden tartışılıyor. Hamza Yardımcıoğlu’nun sosyal medya platformu YouTube’da yayınladığı son videoda ‘büyük resim’ yeniden tasvir edilirken, ABD protestoları dünyaya yayılacak mı? III. Dünya Savaşı nerede başlayacak?

2019’un son günü, İran Devrim Muhafızı Lideri Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ve Asya genelinde ve özellikle Çin ile ABD arasında yaşanan gerilime İran’a uygulanan ambargoların artırılması kararının eklenmesinin ardından yıl boyunca satır aralarında dillendirilen 3. Dünya Savaşı söylemleri her geçen gün arttı.

Aralık 2019’da dünya savaşı öngörüleri paylaşan dünya ülkelerinin bilmediği bir diğer gerçek ise, Covid-19 virüsü idi.

Ülkeler, virüsün dünyaya yayılmasının ardından Çin’i verileri ve virüsü geç açıklamakla suçlarken Çin, virüsün ülkeye ABD tarafından getirildiği iddiası ile sık sık gündeme geldi.

Sağlık, dünyanın bir numaralı gündemi olurken dünya ülkelerinde uygulananan karantinalar ile halkların güvenliği sağlanmaya çalışıldı.

Asya, Avrupa, Amerika Kıtası ve son olarak Afrika’da yoğun olarak görülmeye başlanan virüsün ekonomik etkileri ise en fazla tartışılan konulardan birisiydi.

1930 yılında yaşanan ‘Büyük Buhran’la karşılaştırılan Covid-19 sürecinin ayak sesleri aslında 2008 yılında yaşanan kriz ile gelmişti. Dünya ülkeleri, tıkanan kapitalizmin çarklarını döndüren ‘dolar’ hegemonyasından sıyrılarak yeni bir düzene geçmek için harekete geçen sermaye elitlerinin bugünler için planladığı paravanda da henüz haberdar değildi üstelik.

2012’den sonra sisteme dahil olan ve birçok ülkenin yasalarında da kendine yer bulan kripto paralar yükselişe geçerken, yeni sistemin de bir nevi denemesi yapılıyordu.

Nakitsiz bir toplum hayali artık o kadar uzak değildi ve bunun için gerekli olan insanların dijital alışkanlıklarını üst seviyeye taşıyarak kazandırılacak davranış modelinin kalıcı olmasını sağlamaktı sadece.

Peki ya bütün bu sürecin 3. Dünya Savaşı ile ne ilgisi var?

Covid-19 normalleşmesi ile iç içe geçerek akıllarda önemli soru işaretleri bırakan toplumsal ayaklanmaları sosyal medya platformu YouTube’da değerlendiren Hamza Yardımcıoğlu, sürecin anlaşılması için şu soruyu izleyicilerine yöneltiyor; “Birinci Dünya Savaşı, Krallıklar - İmparatorluklar arasında yaşandı. İkinci Dünya Savaşı, onlardan doğan ulus devletler arasında yaşandı. Peki, Üçüncü Dünya Savaşı kimlerin arasında yaşanacak? Tüm dünyada, halklar ve devletleri arasında olabilir mi?”

Özellikle nisan ayında katıldığı bir televizyon programında ‘Kağıt paralar ortadan kalkacak’ sözleri ile dikkatleri üzerine çeken Yardımcıoğlu, son videosunda ABD’de Covid-19 sürecininde tetiklediği işsizlik rakamlarının 45 milyona yaklaştığını vurgulayarak, virüsün değişecek olan dünya ekonomik sisteminin birinci aşaması olduğunu belirtiyor. İkinci aşamanın ise dünya ülkelerinde gıdaya ulaşamayan milyonların yaşayacağı muhtemel sağlık sorunları ve ayaklanmaları ile geleceğine dikkat çekerken, önümüzdeki kış için oluşturduğu projeksiyonunda ‘Kara Kış’ benzetmesi yapıyor.

Güç mücadelesine sahne olan ve geçtiğimiz haftadan bu yana ABD’de George Floyd’un ölümünün ardından dünyaya yayılan gösterilerin artacağına ve farklı ülkelerde görülmeye devam edeceğine dikkat çeken Yardımcıoğlu, bu sürecin önemli bir paradigma değişimini de beraberinde getireceğini işaret ediyor.

1944 yılında poundun yerini ABD doları ile değiştirmesi süreci ve 1971 yılındaki petro-dolar ticaretini örnek veren Yardımcıoğlu, ulus devletler, sermaye elitleri ve hantal bürokrasilerin hüküm sürdüğü günümüzde yeni bir devreye geçişin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekliyor.

PROTESTOLAR NASIL YORUMLANIYOR?

ABD’den başlayarak Avrupa’ya yayılan protestolar, ülkelerin basın yayın organlarında da tamamen ekonomi ve işsizlik çerçevesinde değerlendirilirken, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘sistemi çökertmek istemesi’ noktasından yorumlayanlar da bir hayli çok.

BBC Türkçe’de yer alan bir analize göre Lübnan'dan Şili'ye, İspanya'dan Hong Kong’a ve hatta halihazırda iç savaşın sürdüğü Suriye’ye kadar uzanan gösteriler; Eşitsizlik, Gelir Eşitliği, Yolsuzluk, Siyasal Özgürlük ve İklim Değişikliği ana başlıkları altında değerlendirilirken; Hamza Yardımcıoğlu’nun sorusunu daha iyi anlamak mümkün oluyor.

Connecticut Üniversitesi Profesörü Peter Turchin, 2010 yılında Nature dergisinde yayınlanan bir makalesinde 2020 projeksiyonunu ’siyahi’ hakları üzerinden değerlendirirken, tespitlerinde haklı çıkan Turhin Time Dergisi web sayfasında yayınlanan son makalesinde ise, en kötüsünün henüz gelmediği noktasında uyarıyor bu kez ABD halkını.

3. DÜNYA SAVAŞI’NIN HAREKÂT ALANI NERESİ?

Osman Pamukoğlu imzası taşıyan ve İnkılâp Yayınları etiketiyle okuyucularla buluşan III. Dünya Savaşı - Ne Zaman Çıkacak ve Kimler Arasında Olacak isimli kitapta ise, 2018 yılından bu yana zaman zaman yükselen tansiyon ile gündemden düşmeyen Asya işaret ediliyor.

Üçüncü Dünya Savaşı’nda beş kıta da harekât alanı olacak mı? sorusuna ‘Hayır’ yanıtı veren Pamukoğlu, “Güney Amerika ve Afrika büyük savaşın coğrafyası olmayacaktır” sözlerinin ardından, 3. Dünya Savaşı’nın ABD, Çin ve Rusya arasında olacağına ve stratejik hassas bölgelerin ise Baltık, Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Doğu Asya, Hindiçin bölgesi ve Pasifik olacağının altını çiziyor.

Rusya’nın, her iki büyük savaşta da İngiltere ve Amerika’nın müttefiki olmasından yola çıkan Osman Pmaukoğlu, Rusya’nın yine ABD’nin müttefiki olacağını belirterek, “Savaşın muhtemel rakipleri bir tarafta Amerika-Rusya, diğer tarafta da Çin-Hindistan olacaktır” ifadelerini kullanıyor.

ABD’nin Ortadoğu’daki enerji kaynaklarından vazgeçmeyeceğine dikkat çeken Pamukoğlu, “Büyük Ortadoğu Projesi, Amerika’nın bölgedeki tahakkümünü sağlamlaştırma planıdır. Bölgede kurulmaya çalışılan Büyük Kürdistan da projenin önemli bir parçasıdır… Ortadoğu’da bir Kürdistan devleti inşa etmek uzatılmış savaşların nihai siyasi hedefidir” diyor.

Osman Pamukoğlu, “Zaman kimin aleyhine işliyorsa savaşı o başlatacaktır. Bu ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir” derken, savaşı başlatacak olaylara muhtemel örnekleri şu şekilde sıralıyor; “Bir sınır karakolu olayı, bir uçağın düşürülmesi, bir balıkçı teknesinin batırılması, bir terör olayı, bir suikast ve akla hayale gelmeyen bir faaliyet barutu ateşleyen kıvılcımı çakabilir. Daha da ötesi, hiç olmayan bir olay gerçekmiş gibi gösterilerek savaş açılabilir.”