ABD'nin Orta Doğu'dan asker ve silahlarını çekeceği iddia edildi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD'nin Orta Doğu'dan çekileceğini belirttiği iddia edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın politikası dünyada merakla izlenmeye devam ediyor. Biden'ın Afganistan'dan ABD askerlerini çekmesi kararının ardından Orta Doğu'dan da çekileceği iddia edildi.

WSJ'nin ABD'li yetkililerden aktardığı iddiaya göre, askeri etkinliğini minimize etme kararı alan Biden yönetiminin Orta Doğu'dan da asker, uçak ve hava savunma sistemlerini çekeceği iddia edildi.

Söz konusu haberde, Pentagon'un Kuveyt, Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan'da konuşlu 8 Patriot hava savunma sistemi çekeceği iddia edilirken, 14 Eylül 2019'da Suudi Arabistan petrol tesislerine yapılan saldırının ardından ülkede konuşlandırılan Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunma Sisteminin (THAAD) ve bölgedeki hava kuvvetleri filolarının da sayıca azaltılacağı belirtildi.

Sistemlerin çekilmesi ile birlikte yüzlerce ABD askerinin de bölgeden çekileceği vurgulanırken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasında geçen telefon konuşmasının ardından ortaya çıkan iddialar doğrultusunda çekilmenin de başladığının altı çizildi.