ABD Donanması'ndaki mühendis nükleer sırları paylaşırken yakalandı

ABD Donanması’ndaki bir nükleer mühendis ve eşinin donanmadaki nükleer sırları yabancı bir devlete satmaya çalıştığı iddia edildi. Çiftin kripto para karşılığında gizli verileri satmaya çalıştığı kişi ise FBI ajanı çıktı.

ABD Adalet Bakanlığı, donanmada nükleer mühendis olan Jonathan Toebbe ve eşi Diana Toebbe'nin yabancı devletlere veri satmaya kalkışması nedeniyle cumartesi günü Batı Virginia’da tutuklandığını duyurdu.

Çiftin bir sandviçte saklı nükleer denizaltı tasarımı verilerini başka bir ülkeyi temsil ettiklerini düşündükleri bir kişiye satmaya çalıştıkları iddia edildi. Ancak çiftin verileri satmaya çalıştığı kişi aslında FBI ajanıydı.

Jonathan ve Diana Toebbe.

 

ABD Donanması’nın nükleer programında çalışan Toebbe’nin ulusal güvenlik izni bulunuyordu. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Toebbe’nin Nisan 2020’de yabancı bir hükümete, kendisinden daha fazla veri satın alabilmeleri için gizli bir ilişki önerdiği bir mesaj gönderdiğini söyledi. Ardından da şifreli e-posta yoluyla bir kişiye yazmaya başladığı öne sürüldü.

Yazışmalardan birkaç ay sonra, çiftin 100 bin dolar değerinde kripto para karşılığında gizli bilgileri paylaşmak için bir anlaşma yaptığı belirtildi.

Haziran ayında çift, gizli bilgileri teslim etmek için Batı Virginia’ya gitti. Çiftin ifadesine göre, Diana Toebbe gözcülük yaparken Jonathan Toebbe ise fıstık ezmeli bir sandviçin içine bir SD kart yerleştirdi.

Çiftin iletişime geçtiği FBI ajanı ise kartı aldıktan sonra çifte parayı gönderdi ve SD karta erişmek için bir şifre aldı. SD kartta “denizaltı nükleer reaktörleriyle ilgili” gizli bilgilerin yer aldığı kaydedildi.

Jonathan Toebbe, ağustos ayında bu sefer sakız paketinin içine gizlenmiş ikinci bir veri akışı satışı yapmak istedi. Bakanlık’ın aktardığına göre ikinci seferde daha fazla veri bulunuyordu.

FBI ajanları, cumartesi günü çifti gizli verileri paylaşmaya çalışırken yakaladı. Toebbe çifti, 12 Ekim’de federal mahkemeye çıkarılacak.