AB Komisyonu ile İran arasındaki toplantının gündemi ABD

Joe Biden’ın göreve gelmesi ile birlikte ABD’nin nükleer anlaşmaya geri döneceği uzun zamandır iddia ediliyordu. AB Komisyonu ile İran, ABD’nin anlaşmaya geri dönmesi hakkında bir toplantı gerçekleştirecek.

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak isimlendirilen İran nükleer anlaşmasının tarafları video konferans ile bir toplantı yapacak. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi adına AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora toplantıda başkan olarak bulunacak.

ABD TOPLANTIYA OLUMLU BAKIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Avrupa Birliği (AB) öncülüğünde yapılacak olan İran ile nükleer anlaşma hakkındaki toplantı öncesi bazı değerlendirmelerde bulundu. Ned Price, “Haftalardır dile getirdiğimiz gibi, İran’ın da aynı şeyi yapmasına paralel bir şekilde nükleer anlaşma koşullarına dönmeye hazır olduğumuzu belirttik” ifadelerini kullandı.

Yarınki toplantıya olumlu yaklaştıklarını belirten Price, sürecin devam etmesi için karşılıklı adımların atılması gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya, anlaşmanın tarafları olan Çin, Almanya, Rusya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin yetkilileri ile İranlı yetkililer katılacak.

ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönme ihtimali üzerinde durulacak toplantıda, anlaşmanın tüm taraflar tarafından nasıl etkili olarak uygulanabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulacak.

2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan, eski ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’te tek taraflı olarak ayrıldıklarını duyurmuştu. 20 Ocak tarihinde başkanlık koltuğuna oturan ABD Başkanı Joe Biden ise nükleer anlaşmaya geri dönülmesi ile ilgili olumlu açıklamalar yapmıştı.