ABD vatandaşları üzerine para vererek ülkeden kaçıyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşanan ölümlerle gündemden düşmeyen ABD aynı zamanda başkanlık seçimleri için de gün sayıyor. Kasım ayına dikkat çeken uzmanlar, üzerine ücret ödeyerek ülkesine terk edenlere eklenmesi beklenen 'kararsız'lar için kasım ayının kritik olduğunu belirtiyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın oy pusulalarına ilişkin sözleri ise kaygının durumunu net bir biçimde ortaya koyuyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın son açıklamasında posta yoluyla yapılan seçimler için gönderilen oy pusulalarının "ölülere, kedilere ve köpeklere" gittiği yönündeki sözleri, ABD içerisinde yaşanan kaosu gözler önüne serdi. 

Covid-19 salgınının başladığı ilk günden bu yana ülkeyi terk edenlerin sayısı binlerle ifade edilirken, rekor sayıda kişinin üzerine para ödeyerek ülkeyi terk ettiği ortaya çıktı. 

Bir yandan koronavirüs pandemisinde vaka sayısı 5 milyonu aşan, diğer yandan kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesi çalkantılı bir siyasi süreçten geçen ABD’de rüzgar tersine esmeye başladı.

Kısa süre öncesine kadar dünyanın birçok ülkesinden insanların vatandaşlık hayali kurduğu ABD’de çok sayıda kişinin kendi vatandaşlıklarından vazgeçtiği ortaya çıktı.

Bambridge Accountants adlı kuruluşun araştırmasına göre 2020’nin ilk 6 ayında 5 bin 816 Amerikalı vatandaşlıktan çıktı. Hemen bir önceki 6 aylık dönemi gösteren Aralık 2019 verilerine göre bu sayının yalnızca 444 olduğu, 2019 genelindeyse 2 bin 72 olarak kayda geçtiği belirtildi.

Independent Türkçe'de yer alan analize göre, Bambridge Accountants ABD yönetiminin vatandaşlıktan çıkan kişilere dair üç ayda bir yayımladığı verileri dikkate alarak hazırladığı raporda, “Görünüşe bakılırsa pandeminin Amerikalıları ülkeleriyle bağlarını koparmaya ve mevcut siyasi iklimin yanı sıra külfetli vergi yükünden de uzaklaşmaya sevk ettiğini” kaydetti.

Firmanın ortaklarından Alistair Bambridge, CNN’e verdiği röportajda, “Bunlar çoğunlukla her şeyden usanmış kişiler… Şunu gördük ki halk, Başkan Donald Trump, koronavirüs pandemisinin ele alınma şekli ve şu an ABD’deki politikalar dahil her şeyden bıktı” dedi.

Amerikan vatandaşlığından çıkmanın riskleri beraberinde getirmesine rağmen bu eğilimin artarak devam ettiğini belirten Bambridge, “İnsanların çoğu kasım ayında yapılacak seçimlerden çıkacak sonucu bekliyor. Baştan Trump bir kez daha seçilirse vatandaşlıktan çıkmak isteyen Amerikalılar açısından yeni bir dalganın gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kuruluşa göre vatandaşlıklarını terk eden birçok kişi ABD’deki mevcut siyasi atmosfer nedeniyle yaşadıkları mutsuzluktan yakınırken, kimileri de böyle bir karara varmalarına yol açan sebepler arasında vergileri saydı.