ABD, Kolomb Günü'nde karıştı! Roosevelt ve Lincoln heykelleri yıkıldı...

ABD sokakları siyahilere ilişkin polis şiddetinin ardından bu kez de Kolomb Günü'nde yerlilerin gösterilerine sahne oldu. Göstericiler Kolomb Günü'nün adını "Yerli Halkların Öfke Günü" olarak değiştirdi. Roosevelt ve Lincoln heykelleri yıkıldı.

ABD'de her yıl 12 Ekim'de Amerika kıtasını keşfeden İtalyan kaşif Kristof Kolomb'u anmak için düzenlenen Kolomb Günü, yerlilerin protestolarına sahne oldu.

Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde, Kolomb Günü'nün adını "Yerli Halkların Öfke Günü" olarak değiştiren aralarında yerlilerin de bulunduğu protestocular, eski ABD başkanları Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln'un heykellerini yıktı.

Öfkeli kalabalık, Roosevelt'in atın üzerinde görüldüğü bir heykeli zincirle bağlayarak devirdi. 1901-1909 arasında başkanlık yapan Theodore Roosevelt, Amerikalı yerliler için "En iyi yerli ölü yerlidir diyecek kadar ileri gitmek istemiyorum ama 10'da 9'u öyle" demişti.

Protestocular, 1861-1865 arasında ABD başkanlığı görevini yürüten Lincoln'un devirdikleri heykelinin üzerine de, Lincoln'un 38 Dakotalının asılarak idamını onaylamasına atıfla kırmızı sprey boyayla "Dakota 38" yazdı.

TRUMP: HEMEN HAPSE TIKIN 

Göstericilere dağılma çağrısı yapan polis, üç kişinin gözaltına alındığını duyurdu ve olayları vandallık olarak niteledi.

ABD Başkanı Donald Trump da, Twitter paylaşımlarında gösterilere tepki göstererek "Bu hayvanları hemen hapse tıkın" diye yazdı. Trump bir başka tweet'inde de "Bunlar Biden'ın aptalları. ANTİFA radikalleri. Onları hemen yakala FBI" ifadelerini kullandı.

ABD'de 25 Mayıs'ta siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolarda, sömürgecilik dönemini ve ırkçılığı temsil eden birçok heykel saldırıya uğramıştı.

Özellikle Amerika'nın yerli halklarına yönelik köleleştirme ve soykırım politikalarının mimarı olarak görülen Kolomb'un birçok heykeli kaldırılmıştı.