ABD: "İsrail'e güçlü desteğimiz devam edecek"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail’in başkanlık koltuğuna kim oturursa otursun, Washington’ın koşulsuz desteğinin devam edeceğini vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail’de 12 yıldır iktidarda olan Netanyahu’nun koltuğu kaybetmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İsrail'e olan sarsılmaz ve güçlü desteğimiz devam edecektir" ifadesini kullanan Price, ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan "sarsılmaz" bağının aynı şekilde devam edeceğini vurguladı.

Asıl önemli olan konunun iki ülke arasındaki iş birliğinin kesintisiz devamı olduğunu kaydeden sözcü, başkanlık koltuğunda kimin oturduğunun önemli olmadığını belirtti.

İSRAİL’E 1 MİLYAR DOLARLIK YARDIM

Price, geçtiğimiz günlerde İsrail'in ABD'den acil ilave 1 milyar dolarlık askeri yardım istemesi üzerine ise söz konusu sürecin devam ettiğini ve ABD'nin bu yardımı yapmaya hazır olacağını belirtti. Price, ABD'nin Demir Kubbe sisteminin bu sistemin fonksiyonel şekilde işlemesi konusunda İsrail'e her türlü desteği vermeye devam edeceğinin altını çizdi.