ABD 64 Bulgar şirketine yolsuzluk gerekçesiyle yaptırım kararı aldı

ABD yönetimi, üç Bulgar vatandaşı ile yönettikleri 64 şirketin derin yolsuzluk bağlantıları sebebiyle yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, üç Bulgar vatandaşı ile birlikte 64 Bulgar şirketi için yolsuzluk gerekçesi ile yaptırım kararı alındığı duyuruldu. Hazine Bakanlığı, bu adımın tek kalemde atılmış en büyük adım olduğunun altını çizdi.

Açıklamada, iş adamı Vassil Kroumov’un, Rusya’nın Bulgaristan hükümeti üzerinde etkili olabilmesi için bir kanal açma planı olduğu belirtildi. Bulgar şirketlerin yaptırım listesine alınmasının gerekçesi Rusya ile olan bağlantılar olarak gösterildi.

Açıklamada, eski milletvekili Delyan Slavchec Peevski ve eski bürokrat Ilko Dimitrov Zhelyakov’un ve bu üç ismin kontrol ettiği 64 şirketin yaptırım kapsamına alındığı ifade edildi.

Yaptırım listesine alınan kişi ve şirketlerin Amerikan finansal sistemine erişimi engellenirken, ABD’de bulunan varlıkları donduruluyor. Ayrıca Amerikan vatandaşlarının bu kişi ve kuruluşlar ile iş yapmasının önüne geçiliyor.