ABD Mısır'a 2,5 milyar dolarlık silah satışını onayladı

Biden yönetimi, insan hakları konusundaki eleştilere rağmen Mısır'a 2,5 milyar dolarlık silah satışı yapılmasını onayladı.

ABD, insan hakları sicilini iyileştirene kadar desteğini kesmesi yönündeki çağrılara rağmen Mısır'a yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde büyük bir silah satışı yapılmasını onayladı.

Biden yönetiminin onayladığı satış, 12 Super Hercules C-130 nakliye uçağı, 2.2 milyar dolar değerinde ekipman ve tahmini 355 milyon dolar değerinde hava savunma radar sistemlerini içeriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, salı günü Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'nın olası satışı Kongre'ye bildirdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, "Satış, Orta Doğu'da önemli bir stratejik ortak olmaya devam eden NATO üyesi olmayan önemli bir müttefik ülkenin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olarak ABD'nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir" ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin Mısır’a silah satışı, Kongre’deki Demokratların geçen yıl Mısır’a gönderilmesi planlanan, ancak insan hakları ihlalleri nedeniyle askıya alınan çok daha küçük bir askeri yardım paketi için kararın değişmemesi yönündeki çağrılarının ardından duyuruldu.