ABD-Meksika arasındaki göçmen krizine çözüm bulunamıyor

ABD-Meksika arasında Donald Trump döneminde tırmanan göçmen krizi devam ediyor. Trump’ı göçmen karşıtı politikaları ile eleştiren Biden, soruna çözüm bulamadı. ABD-Meksika arasındaki göçmen krizi nasıl başladı? Donald Trump döneminde neler yaşandı? Göçmen kamplarında son durum ne?

ABD eski Başkanı Donald Trump, göreve geldiği 2016 yılından itibaren dünya dengelerini sarsan politikalar izledi. Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin bozulmasına sebep olan Trump, NATO’ya karşı olumsuz demeçlerde bulundu. Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalardan çekilerek tüm dünyanın tepkisini çekti. Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore gibi ülkeler karşısında sert bir politika izledi.

Donald Trump göreve gelmesi ile birlikte, göçmen karşıtı politikalar izlemeye başladı. Meksika’dan ABD’ye geçmeye çalışan mültecilere izin verilmeyeceğini sık sık dile getirdi. “Önce Amerika” sloganı ile hareket eden Trump, Meksika’dan ülkeye gelmeye çalışan mültecilere karşı sert ve mesafeli bir yaklaşım gösterdi.

Trump’ın göçmen karşıtı politikalar izlemesinin başlıca gerekçelerinden birisi ise mültecilerin ülkeye maliyeti oldu. Bir iş adamı olan Trump, iç ve dış politikada ekonomik ve ticari hesapları düşünerek hareket etti. Trump’a göre ülke ekonomisini olumsuz olarak etkileyen ve harcamaları artıran durumlardan birisi Meksika’dan ABD’ye gelmeye çalışan göçmenlerdi.

Meksika’dan ülkeye göç edilmesinin önüne geçmeye çalışan Trump, göreve gelmesi ile birlikte ABD-Meksika sınırına duvar inşa edileceğini duyurdu. Trump, inşa edilecek bu duvar ile iki ülke arasındaki mülteci krizini sonlandırmayı planladı. Ayrıca ülkenin büyük bir maliyetten kurtulmasını amaçladı.

Meksika ile birlikte; Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenler, ABD’ye gidebilmek için Meksika-ABD sınırına geliyorlardı.

Meksika sınırına inşa edilecek duvar, Trump’ın seçim kampanyasının önemli vaatlerinden biri oldu. Trump bu vaat ile ülkede göçmenleri istemeyen kesimlerden oy almaya çalıştı. Trump, geçtiğimiz sene duvarın inşaatını denetlemek için güneybatı eyaleti Arizona’ya gitti. Burada ilginç açıklamalar yapan Trump, “Dünyanın en güçlü duvarı, Covid-19’u durdurdu, her şeyi durdurdu” şeklinde konuştu.

Koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte Donald Trump, inşa edilmekte olan bu duvarın virüsün ülkeye girişini önlemede etkili olduğunu savundu. Bu duvar sayesinde, dış ülkelerden ülkeye yasa dışı giriş olmadığını ve virüsün ABD’ye giriş yapamadığını ileri sürdü.

Trump hükümeti, 5,7 milyar dolara mal olması düşünülen duvarın finansı için Kongre ile anlaşamadı. Kongredeki Demokratların bu bütçeye onay vermemesi sebebiyle ABD Federal hükümeti 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihlerinde kapandı. Daha sonra ise Trump, “Ulusal acil durum” ilan ederek Başkanlık kararı ile duvarın inşa edileceğini açıkladı.

Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları uluslararası alanda birçok ülke ve kuruluşun tepkisini çekti. Bununla birlikte ülke içinde de birçok kesim tarafından tepki ile karşılandı. Bu politikaların insanlık krizlerine yol açtığı ve inşa edilen duvar ile insan haklarının ihlal edildiği ileri sürüldü. Demokratlar tarafından, Trump’ın duvar ile ilgili attığı adımlara izin verilmedi. Trump seçmenlerinden olan bir kısım, bu politikaları memnuniyetle karşıladı.

BİDEN TRUMP’I ELEŞTİRMİŞTİ

ABD’de Başkanlık seçimlerinin yaklaşması ile birlikte Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında tartışma konusu olan bir konu da göçmen karşıtı politikalar oldu. Joe Biden, seçim sürecinde Trump’ın göçmen karşıtı politikalarını ciddi bir şekilde eleştirdi. Trump’ın sorun hakkındaki çözüm önerilerine karşı çıkan Biden, seçilmesi halinde bu krizin hızlı bir şekilde çözüleceğini söyledi.

Biden, seçim kampanyasında kayıt dışı 11 milyondan fazla göçmene vatandaşlık sözü verdi. Başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte, Biden’in 9 milyon kayıt dışı göçmene vatandaşlık vereceği haberleri basına yansıdı. Biden, göçmenlerin çocuklarının ailelerinden ayrı kamplarda tutulmasının önüne geçileceğini söyledi.

 Geçtiğimiz haftalarda konu ile ilgili açıklama yapan Biden, Meksika’dan ABD’ye gelmeye çalışan göçmenlere mesaj verdi. Biden, “Göçmenlere net bir şekilde şu mesajı verebilirim; buraya gelmeyin. Şehrinizi, kasabanızı ya da toplumunuzu bırakmayın” şeklinde açıklamalarda bulundu. Biden, ülkeye gelmeye çalışan yasa dışı göçmenlerin birçoğunu geri gönderdiklerini belirtti.

BİDEN KRİZİ ÇÖZEMEDİ

Seçim sürecinde Donald Trump’ı göçmen karşıtı politikaları sebebiyle şiddetli bir şekilde eleştiren Joe Biden, başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte sorunu çözmekte yetersiz kaldı. Demokrat bir Kongre temsilcisinin ABD-Meksika sınırında bulunan bir göçmen merkezinde çektiği fotoğraflar, krizin Biden yönetimi tarafından çözülemediğini ortaya koydu.

Çekilen fotoğraflarda, burada bulunan çocukların aileleri ile birlikte sıkış tıkış uyumak zorunda kaldığı ve sosyal mesafe kuralının uygulanmasının çok zor olduğu görüldü. Biden’ın, seçim kampanyasında göçmen çocukları ile ilgili verdiği sözlere rağmen, çocukların oldukça sağlıksız koşullarda tutulduğu fotoğraflara yansıdı. Konu hakkında hafta başında açıklama yapan Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki , “Öyle yerler düşünün ki, çocuklar sağlık imkanlarına, eğitim olanaklarına hatta hukuksal desteğe sahip olabilecekler” şeklinde konuşmuştu.

Tüm bunlarla birlikte, son aylarda ABD-Meksika sınırında bekleyen göçmen sayısında oldukça büyük bir artış olduğu yetkililer tarafından dile getiriliyor.

OBRADOR ABD HEYETİNİ ELEŞTİRDİ

Meksika’dan ABD’ye gelmeye çalışan göçmen sayısının oldukça artması üzerine geçtiğimiz günlerde üst düzey bir ABD heyeti Meksika’ya gitti. ABD'li Yetkililer, iki ülke arasında yaşanan göç sorunlarını konuşmak için Meksiko’da Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve üst düzey Meksikalı yetkililer ile görüşme gerçekleştirdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, “Biz hiç kimsenin kolonisi değiliz, bir başka ülkeye bağlı da değiliz. Meksika bağımsız ve egemen bir ülkedir” ifadeleri ile ABD heyetinin ülkesinin göç politikalarını denetleme hakkı olmadığını belirtti.

Ayrıca Obrador, “ABD Başkanı Joe Biden’ın göçmen politikası çok iyi. Meksikalı göçmenleri düzenli hale getirme taahhüdü zaman alacaktır. ABD bizim başlıca ticari ortağımızdır ve onlarla iyi ilişkilerimiz var” ifadelerini kullandı.