ABD Kuzey Akım 2'de yer alan gemi ve şirketi yaptırım listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2019 Avrupa Enerji Güvenliğini Koruma Yasası (PEESA) kapsamında Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde yer alan iki gemi ve bir şirketi yaptırım listesine alacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2019 Avrupa Enerji Güvenliğini Koruma Yasası (PEESA) uyarınca Kongre’ye bir rapor sundu. Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın detaylarını açıkladığı raporda, Kuzey Akım 2 boru hattı projesine dahil olan iki geminin ve bir Rusya bağlantılı şirketin yer aldığı ve yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

Yasa kapsamında, Transadria Ltd. şirketine yaptırım uygulanacağı ve gemisi Marlin’in engellenen mülk olarak tanımlanacağı kaydedildi.

Blinken, söz konusu raporun ABD yönetiminin PEESA yasasına olan bağlılığı ve Kuzey Akım 2 projesine olan muhalefetinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Açıklamada ayrıca şimdiye kadar sekiz kişiye yaptırım uygulandığına ve 17 geminin ise PEESA kapsamında engellendiğine yer verildi.

Biden yönetiminin boru hattı projesine karşı duruşunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı, “Yönetim olarak, yaptırımlarımız başta olmak üzere Kuzey Akım 2 boru hattına karşı çıkmaya devam ediyoruz. Boru hattının Ukrayna’ya, NATO ve AB ülkelerine yönelik risklerini azaltmak ve Rusya’nın zararlı faaliyetlerine karşı durmak için Almanya ve diğer müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.