ABD istihbaratı Covid-19'u iki ay önceden haber verdi 

Kronavirüs salgını hala yayılmaya devam ediyor. ABD’de son sürat yayılan virüse karşı Trump ve Beyaz Saray önlem almadığı için tepkilerle karşı karıya kaldı. Trump’un virüs sınavı derinleşirken, ABD istihbaratının virüs salgının ülkeye ulaşacağını iki ay önceden haber verdiği gündeme yansıdı. 

Koronavirüs salgını hızlı ve korkutucu bir şekilde yayılırken, ülkeler de aldığı tedbirleri artırıyor. Kimi ülkeler erkenden tedbir alırken, kimi ülkeler de koronavirüs salgınını umursamadı ve tedbirlerini almadı. Virüsün yayımaya başladığı ve salgın boyutlarına ulaştığı dönemlerde önlem almayan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geliyor.  
 
ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmaya başladığı dönemde virüsü önemsemedi ve salgın söylemlerini Demokratların siyasi bir oyunu olduğunu dile getirdi. Trump’un virüsün ilk yayılmaya başladığı dönemlerde önlem almaması ve insanları da tedbir almaya yönlendirmemesinin sonuçları ağırlaşmaya başladı. Zira yapılan son açıklamalara göre ABD’deki Covid-19 vakası son 24 saatte 10 bin 775’ten, 3 bin 567 artarak 14 bin 322’ye, ölü sayısı da 154’ten 56 artarak 210’a ulaştı. Ölü ve vaka sayılarının giderek arttığı ABD’de, Amerikalıların Beyaz Saray ve Trump’a güveni sarsılmış durumda. 

 
Covid-19 salgını Trump ve ekibi için bir sınav haline bürünmüş durumda. Ayrıca salgının boyutunun büyüdüğü dönemlerde küçümser ifadelerle virüs tehdidiyle alay edilmesinin neticesinde aldığı eleştiriler ve geleceğe yönelik projeksiyonları, Trump için sınavın oldukça çetin geçeceğini gösteriyor. Dolayısıyla Trump’un bu konuda sergileyeceği performans, 2020 seçimlerinin kaderini belirleyecektir.  
 
TRUMP SALGIN KRİZİNİ İYİ YÖNETEMİYOR 
 
3 Kasım 2020’de düzenlenecek olan ABD seçimlerinin kaderini belirleyecek olan Covid-19 virüs salgınıyla mücadelede Trum’un bugüne kadar ortaya koyduğu performans hiç iç açıcı değil. Beyaz Saray’ın, İç Güvenlik Bakanlığı ve Hasta Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) gibi kurumların attığı yanlış adımlar, ABD yönetimin kapasitesine olan güveni sarstı. Dolayısıyla azil sürecini başarılı bir şekilde atlatan ve Cumhuriyetçiler içerisinde konumunu sağlamlaştıran Donald Trump, büyük bir hasar almış durumda. 


 
Diğer taraftan bugüne kadar ABD ekonomisini getirdiği noktayla ve işsizlik oranlarını düşürmesiyle övünen Trump’un, övünç kaynağı olan ekonomi de zarar alıyor. Zira kurumların salgın projeksiyonlarında ön gördükleri ekonomik krizin boyutu işsizlik oranlarında yüzde 15’lik bir artışı ön görüyor.   
 
ABD İSTİHBARATI SALGINI İKİ AY ÖNCEDEN BİLDİRDİ 
 
Salgını risksiz olarak tanımlayan ve ABD hasar vermeyeceğini belirten Donald Trump, bu tutumundan ötürü Amerikalılardan tepki almıştı. Vaka ve ölüm oranlarının artması tepkilerin çığ gibi büyümesine neden olurken, ABD merkezli Washington Post gazetesi çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Washington Post’un yayımladığı haberde ABD istihbaratının ocak ve şubat aylarında Beyaz Saray ile Kongre'ye gönderdiği raporlarda, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) küresel bir "pandemi" olacağı uyarısında bulunduğu iddia edildi. 


 
Washington Post'un konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD istihbaratının ocak ve şubat ayındaki raporlarında hem Trump yönetimini hem de Kongre'yi, Çin'de görülen Kovid-19 konusunda uyardığı kaydedildi. Haberde, kaynakların raporlarda virüsün ne zaman ABD'ye ulaşacağı konusunda bir tahminde bulunmadığı ancak, Çin'deki salgının gerçek boyutunun saklandığı ve yakında bir "pandemi" halini alacağının belirtildiği aktarıldı. 
 
BEYAZ SARAY’DAN TEPKİ 
 
CIA ve Ulusal İstihbarat Ofisi, Washington Post'un haberi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley şunları kaydetti: "Medya ve Demokratlar sadece saçma ve gayrimeşru bir azil sürecine odaklanırken, Başkan Trump, Amerikan halkının sağlığını, varlığını ve güvenliğini korumak için tarihi, agresif önlemler almıştı. Adı açıklanmayan korkak kaynakların tarihi yeniden yazmaya çalışması, mide bulandırıcı, aşağılık ve utanç vericidir.

Sonuç olarak sürekli gelen raporlara ve Demokratların ikazlarına rağmen, Trump, virüsün ABD'ye yönelik tehdidini küçük görmeye devam etti. Aynı şekilde Kongre üyeleri de Kovid-19 bu ay başında ülkede ciddi bir hal alana kadar, bu durumu önemsemedi. Kongrenin ve Trump’un virüs salgınına yönelik tutumların krizin daha da derinleşmesine ve kısa sürede binlerce insanın enfekte olmasına neden oldu. Trump bu sınavı atlatamazsa büyük bir darbe alacaktır ve seçimlere doğru savunduğu her şey lehine dönecektir.