Koronavirüs ABD Ordusu’nu vurdu

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs (Covid-19) Amerika Birleşik Devletleri’nde etkisini hızla artırıyor. ABD Savunma Bakanlığı personeli içinde hızla yayılan Covid-19 pandemisi, toplamda 243 kişinin testi pozitif çıkmasına sebep oldu. Konuyla ilgili konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper ‘Koronavirüs’ün askeri olarak harbe hazırlığımıza etki edeceğini görebiliyorum’ dedi. Peki bu durum nelere vesile olacak? ABD, Ortadoğu’daki askeri gücünü geri çeker mi? Pentagon, çatışma bölgelerinden çekilir mi?

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkedeki Covid-19 salgını ve ABD ordusunun bu konudaki faaliyetlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, salgının Amerikan askerleri arasında yayılmaya devam ettiğini hatırlatılarak ordunun harbe hazırlık durumuna ilişkin sorulan bir soruya "Koronavirüsün askeri olarak harbe hazırlığımıza etki edeceğini görebiliyorum" şeklinde yanıtın verdi.

Esper, bu konudaki başka bir soruya ise "Eğer bu pandemi, tahmin edildiği ölçü ve çerçeve ile devam ederse, zaman içinde harbe hazırlık kabiliyetimize etki edecektir. Çünkü sonuçta birçok eğitim tatbikatının ölçülerini küçülttük. Tatbikatları askıya alınca bunun harbe hazırlık üzerinde etkisi olur. Ancak ulusal misyonlarımızı yerine getirme konusunda herhangi bir korkum yok" dedi.

 

ABD ordusunda şu ana kadar 133'ü muvazzaf, 44'ü sivil, 35'i asker ailelerinin üyeleri, 31'i sözleşmeli personel olmak üzere toplam 243 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Dün, ABD Donanması ve Avrupa'daki askerleri arasında yayılan salgından Pentagon'a bağlı Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansında çalışan sözleşmeli bir personel hayatını kaybetmişti.

Esper’in dediği gibi ordu içindeki vakalar ve ölümler bu hızla artarsa süper güç ABD’yi zor günler bekliyor. Bu sürecin sonunda ABD; Irak, Afganistan ve Suriye gibi sıcak çatışma ortamlarındaki askeri gücünü minimum seviyeye çekebilir. Hatta bölgedeki üslerini kapatma ihtimali bile gündeme gelebilir.

RUSYA DESTEKLİ İRAN SAHANIN HAKİMİ OLUR

Böyle bir karar sonrası ismi geçen ülkelerde kaos ortamı oluşabilir. Zaten yıllarca süren iç çatışmalardan dolayı istikrarın ve düzenin kalmadığı, milyonlarca insanın göç ettiği, kamplarda yaşam mücadelesi verdiği bir ortamda ABD’nin elinde olan düzen yıkılır. İç çatışmalar, canlı bomba saldırıları bölgeyi savaş alanına çevirir. Rusya destekli İran, ABD’nin yokluğunu fırsata çevirerek Irak ve Suriye’yi Şiiliğin etkisi altına almaya çalışır. Bu uğurda mezhep çatışmalarını başlatarak, Haşdi Şabi örgütünü Sünnilerin üzerine gönderir. Sahada aktif olarak Beşar Esad’a vereceği destekle, çatışmanın seyrini değiştirebilir.

 Tüm bunlar olası ihtimaller. Bir de ABD’yi Ortadoğu’daki çatışmaların kaynağı olarak görenler var. Buna göre Amerikan Ordusu bölgeden çekilirse, huzur, istikrar ve barış gelecek, sorunlar genel olarak bitecek. Bu teze göre ABD nereye gitse beraberinde kan ve acıyı da getiriyor, ülkelerdeki mezhepsel ve ırksal çatışmaların, iç savaşların finansmanlığını yapıyor.

Şüphesiz zaman gösterecek bu senaryolardan hangisinin doğru olduğunu, Koronavirüs’ün sürece nasıl etki edeceğini…