ABD Körfez'den çekilince Çin ve Rusya mı gelecek?

WWashington'da, İsrail, Bahreyn ve BAE tarafından imzalanan anlaşmanın ardından Katar ve Cezayir İsrail ile anlaşmayacağını duyurdu. İki ülkenin açıklamaların ardından bölgenin geleceği merak edilirken, Trump'ın beklentisinin aksine sürecin hızlı ve sorunsuz işlemeyeceği de kanıtlanmış oldu. ABD Körfez'den çekilince Çin ve Rusya mı gelecek?

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) adı da verilen Büyük İsrail Projesi adım adım sürüyor. Arap ülkeleri ile yapılan anlaşmanın ardından sırada olan ülkeler de bir bir açıklanıyor.

ABD, Afganistan, Irak ve Suriye'de askerlerini belirli oranda çekmesinin ardından Körfez ülkelerine dair yeni adımları da gündemine alırken, ABD'nin çekildiği bölge İsrail'e yeni hareket alanı sağlarken, bölgede Rusya ve Çin'in varlığı dengeleri tamamen değiştiriyor. 

İsrail'in nükleer çalışmalarından dolayı ambargo uyguladığı İran ile iş birliği arasında olan her iki ülke, aynı zamanda Türkiye ile de stratejik alanlarda ortak hareket etmekten çekinmiyor. 

İki ülkenin varlığı İsrail'in planları ve Ortadoğu Projesi için risk teşkil ediyor mu? İsrail bölgede hangi hamleleri yapacak?

Sabah yazarı Burhanettin Duran, Sabah'ta kaleme aldığı "Üçüncü ABD Müdahalesi ve Körfez'in Geleceği" başlıklı yazısında bölgeye ilişkin analize yer verdi. Duran'ın analizinden önemli notlar şöyle: 

Trump'ın "İsrail ile normalleşme" kampanyası aslında ABD'nin son yirmi yılda Ortadoğu'ya üçüncü müdahalesidir. Bush, Obama ve Trump dönemindeki farklı tiplerdeki müdahalelerin kazananı hep İsrail oldu.

ABD’nin geri çekilme süreci Körfez ülkelerini İsrail’e yaklaştırıyor. Ayrıca, Trump’ın seçilememesinden de korkuyorlar. Biden’ın Körfez ülkelerine mesafeli olacağı ve insan hakları ihlallerini gündeme alması bekleniyor. Ancak ABD seçimlerinin sonucu ne olursa olsun Arap rejimleri İsrail ile yakınlaşmadan beklediklerini alamayacaklar.

İsrail kazanacak, onlar her halükârda kaybedecekler.

Filistin davasını terk etmenin zilleti de cabası… İster Trump ister Biden yönetiminde olsun, ABD bölgeden çekilmeye devam etmek durumunda. Oyun, Çin ve Rusya gibi daha büyük aktörlerle yürüyecek.

Böyle bir dönemde İsrail, Körfez için hem İran’ı hem de Türkiye’yi aynı anda doğrudan karşısına alamaz. Tel Aviv’in önceliği kendi güvenliği ve bölgesel nüfuzudur.