ABD Kongresi AUKUS ortaklığı konusunda uzlaştı: Avustralya memnuniyetini açıkladı

ABD Kongresi, Avustralya'ya nükleer enerjili denizaltı satışını onaylama konusunda uzlaşmaya vardı. ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kaliforniya'daki Loma Donanma Üssü noktasında üçlü toplantı sonrasında AUKUS ortaklığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Avustralya'ya nükleer denizaltı satışına izin verecek ABD savunma harcamaları tasarısı konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında uzlaşmaya varıldı.

Avustralya hükümeti, ABD Kongre'sinden geçmesinin planlandığı AUKUS ortaklığını  memnuniyetle karşıladı.

Avustralya'nın savunma projesi olan AUKUS; ABD ve İngiltere ile nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar ve diğer yüksek teknolojili silahların geliştirilmesine yönelik bir anlaşma.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, Victoria eyaletinde gazetecilere verdiği demeçte, Avustralya hükümetinin "yürekli ve umutlu" olduğunu söyledi ve 'ilk ABD denizaltısının önümüzdeki 10 yıl içinde Avustralya'ya satılmasının beklendiğini' ekledi.

Richard Marles sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

"Bu elbette ABD Kongresi'nin meselesi, ancak biz iyi bir sonuç elde edeceğimizden umutluyuz. Ve eğer bu iyi sonuca ulaşırsak, bizi bekleyen şey nesilde bir görülen bir değişiklik olacaktır."

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komiteleri 7 Aralık günü, Savunma Bakanlığı için politika belirleyen ve harcamalara izin veren Mali 2024 Ulusal Savunma Yetki Yasası (NDAA) metnini yayımladı.

Bu metin, Avustralya'nın birkaç ABD nükleer enerjili denizaltısını almasının önünü açabilecek hükümler içeriyor.

ABD Senatosu'nun ilk oylamaları birkaç gün içinde, Temsilciler Meclisi'nin de bu ayın sonlarında gerçekleştirmesi bekleniyor.

Avustralya, AUKUS taahhüdünün bir parçası olarak savunma güvenliğini koruyabileceğini göstermek için ABD'nin savunma teknolojisi üzerindeki ihracat kontrollerini artıracak bir yasa çıkardı.