Trump "darbe girişimi düzenlemekle" suçlanıyor

ABD’de 6 Ocak 2021’de yaşanan Kongre baskınına ilişkin duruşmalar halka açık oturumlar ile başladı. Kongre tarafından olayın soruşturulması için oluşturulan komisyonun başındaki isim Bennie Thompson, Trump’ı “darbe girişimi düzenlemekle” suçladı.

ABD’de 2020 başkanlık seçimlerinin ardından 6 Ocak 2021’de meydana gelen Kongre baskınına ilişkin halka açık oturumlar başladı. Kongre bünyesinde oluşturulan 6 Ocak Komisyonunda görgü tanıklarının olaya ilişkin ifadeleri televizyonda yayınlanıyor.

Oturumlarda, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde hükümette yer alan bazı önemli isimler canlı yayında ifade verirken, bazılarının ise önceden kayda alınan ifadeleri yayınlanacak. Söz konusu ifadeler arasında en dikkat çeken isimler ise Trump’ın kızı Ivanka Trump ve eşi Jared Kushner.

Olaylara ilişkin videoların da gösterildiği oturumda, Ivanka Trump’ın babasına “başkanlık seçimlerinin çalındığı” yönündeki iddiasının “temelsiz” olduğunu söylediği mesajı da yer aldı.

Komisyon Başkanı Bennie Thompson, olayların ABD demokrasisini tehlikeye düşürdüğünü ve “hükümeti devirmeye yönelik bir darbe girişimi” olduğunu söyledi. Trump’ı ise “darbe girişimi düzenlemekle” suçladı.

Komisyonun Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Liz Cheney ise Trump’ın söz konusu baskının “fitilini ateşlediğini” dile getirdi.

Eski ABD Başkanı Trump, duruşmayı “siyasi tiyatro” olarak nitelendirdi.