ABD, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin füzelerini görüştü

ABD, Japonya ve Güney Kore, geçtiğimiz günlerde yeni uzun menzilli ve nükleer başlık takılabilen “seyir füzesi” denemesinde bulunan Kuzey Kore hakkında konuşmak için görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sumg Kim, Japonya Okyanusya ve Asya Bürosu Genel Direktörü Takehiro Funakoshi ve Kore Yarımadası Barış ve Güvenlik İşleri Sorumlusu Noh Kyu Duk katılım gösterdi.

ABD temsilcisi Kim, Kuzey Kore’nin tehditleri üzerine ABD’nin, Japonya’daki demokrasi ve güvenliği koruma adına aldığı sorumluluğun arttığını söyledi.

Kuzey Kore geçtiğimiz günlerde yeni geliştirdiği “nükleer başlık taşıyabilen” uzun menzilli “seyir füzelerini” yaptığı tatbikatla başarıyla test ettiğini açıklamıştı.

Söz konusu füzelerin son iki senedir geliştirildiğini söyleyen Kuzey Kore, 1500 kilometre uzaklıktaki bir hedefi vurabileceğini duyurmuştu.

Pyongyang yönetiminin açıkladığı bu mesafe olası bir savaş durumunda Kuzey Kore’nin komşuları olan Güney Kore ve Japonya’yı vurabilmesi anlamına geliyor. Bu durum, NATO üyesi Japonya ve Güney Kore ile birlikte ABD’nin de endişelerinin artmasına sebep oluyor.