ABD istihbaratı: "Putin uzun bir savaşa hazırlanıyor"

ABD istihbaratı, Ukrayna’daki savaş ve Tayvan’a yönelik Çin tehdidine karşı önemli açıklamalarda bulundu. Putin’in uzun bir savaşa hazırlandığını belirten yetkililer, Çin’in de Tayvan’ı ele geçirmek için askeri hazırlık yaptığını öne sürdü.

ABD istihbaratı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da uzun bir savaşa hazırlandığını ve doğuda kontrol altına alınan bölgelere rağmen savaşı sonlandırmayacağını ileri sürdü.

Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Putin'in "Donbas'ın ötesindeki hedeflere ulaşmak" niyetinde olduğunu, ancak "hırsları ile Rusya'nın mevcut konvansiyonel askeri yetenekleri arasında bir uyumsuzlukla karşı karşıya olduğunu" söyledi.

Ayrıca Moskova’nın “daha sert araçlara” başvurabileceğini, nükleer silahların ise Rusya’ya karşı “varoluşsal bir tehdit” algılanması halinde kullanılabileceğini belirtti.

ÇİN TAYVAN’I ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR

Ukrayna’nın yanı sıra ABD istihbaratının dikkat çektiği bir diğer konu da Çin’in Tayvan üzerindeki planları oldu. Tayvan'a yönelik tehdidin arttığını belirten Avril Haines, "Bize göre Çin, ordularının Tayvan'ı alabilecek kapasiteye sahip olduğu bir konuma getirmek için çok çalışıyor” dedi.

Diğer yandan, Ukrayna savaşındaki sürecin Çin Komünist Partisi ve Xi Jinping’in Tayvan’a yönelik yaklaşımını yeniden planlaması konusunda etkili olduğunu ifade etti. Yetkililer, Çin’in Tayvan’ı zorla kontrol altına almak yerine bunu “zamanla ve barışçıl bir şekilde” gerçekleştireceklerini öne sürdü.