ABD: "Batı Şeria ve Gazze işgal altında"

Her yıl insan haklarına yönelik rapor yayınlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, 2020 yılı için yayınladığı raporda İsrail’e yönelik çarpıcı ifadelere yer verdi. İsrail’e yönelik “işgalci” ifadesinin kullanıldığı rapora ilişkin, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden açıklama geldi.

ABD’nin 2020 İnsan Hakları Raporu’nda kullanılan ifadeler İsrail’de şok etkisi yarattı. Raporda, İsrail’in, 1967 savaşı sonrasında işgal ettiği yerlerden çekilmediğine ve işgalci konumda olduğuna değinildi. Günlük basın brifinginde, rapora ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin, Batı Şeria’nın statüsüne yaklaşımıyla ilgili soruları yanıtladı.

Basın brifinginde, 2020 İnsan Hakları Raporu’nun İsrail bölümüne atıfla sorulan bir soruyu cevaplandıran Ned, “1967 savaşından buyana İsrail'in Batı Şeria, Gazze ve Golan Tepelerini işgal ettiği tarihi bir gerçektir. Dolayısıyla, 2020 İnsan Hakları Raporu'nda Batı Şeria ile ilgili olarak bu ifade kullanıldı. Bu, daha önceki ABD yönetimlerinin de ortak bir pozisyonuydu. Batı Şeria'nın işgal altında olduğunu düşünüyor muyuz? Evet." değerlendirmesini yaptı.

İşgal açıklamalarının ardından Ned, ABD yönetimi Batı Şeria'nın İsrail işgali altında olduğunu düşünüyorsa neden “işgal derhal sona ersin” şeklinde bir çağrı yapmadığına yönelik sorulan soruya ise, "Bu sebeple iki devletli çözüm gerekiyor" sözleriyle yanıt verdi.

TRUMP “İŞGAL ALTINDAKİ” İFADESİNİ KALDIRMIŞTI

Önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde, 2019 yılı için yayınlanan insan hakları raporunda  "İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze" ifadesi değiştirilmişti. “İşgal altındaki” ifadesi kaldırılmış ve “İsrail, Batı Şeria ve Gazze” ifadesi kullanışmıştı. Biden yönetiminin yayınladığı insan hakları raporunda ise "İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze" ifadesi kullanıldı.

“İSRAİL TEK TARAFLI ADIMLAR ATMAKTAN KAÇINMALI”

Ned, uyarı niteliğinde de açıklamalarda bulundu. İsrail’in iki devletli çözümü sekteye uğratacak herhangi bir adımdan kaçınması gerektiğini belirtildi. Ned, "Yeni yerleşim yerleri konusunda İsrail, tansiyonu artıracak ve iki devletli çözüme yönelik çabaları sekteye uğratacak tek taraflı adımlar atmaktan kaçınmalıdır" diye konuştu.

Benzer şekilde Filistin tarafının da gerilimi artıracak adımlardan kaçınması gerektiği dile getirildi. Ned, hangi taraf olursa olsun negatif yaklaşımların iki devletli çözüm çabalarına ciddi zarar verdiğini aktardı.

BİDEN YÖNETİMİ FİLİSTİN’E YARDIMLARINI ARTIRDI

Associated Press (AP) haber ajansı Biden yönetiminin, Donald Trump döneminde kesilen Filistin fonlarını 100 milyon dolar artırdığını aktardı. Kongre belgelerine dayandırılan habere göre Biden, Flistin’e yönelik fonları kesen politikada değişikliğe gitti.

25 Mart'ta Biden yönetiminin, Covid-19 (Koronavirüs) ile mücadele kapsamında Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinliler için 15 milyon dolar yardım açıkladığının hatırlatıldığı haberde, Kongre’de Filistinlilere yönelik 75 milyon dolar ekonomik destek yapılması kararının alındığı bildirildi. Biden yönetiminin, "Trump döneminde kaybedilen güven ve iyi niyetin yeniden kazanılması çabası" olarak bu yardımı yaptığı vurgulandı.