ABD, İranlı bazı güvenlik yetkililerine yaptırım uyguladı

ABD Hazine Bakanlığı, İran’daki gösterilerde kadınlara şiddet ile taciz ile müdahale edildiği gerekçesiyle İran Ahlak Polisi Teşkilatının yanı sıra İran güvenlik kurumlarının bazı üst düzey yöneticilerine yaptırım uyguladı. 

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran Ahlak Polisi Teşkilatının, kadınlara yönelik “taciz ve şiddet ile barışçıl protestocuların haklarının ihlali” nedeniyle yaptırım listesine alındığı ifade edildi.

Açıklamada, “Ahlak Polisi, uygunsuz başörtü taktığı iddiasıyla gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünden sorumludur” denildi. 

Söz konusu açıklamada, İran Ahlak Polis teşkilatının yanı sıra İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Basit Direniş Kuvvetleri ve Kolluk Kuvvetleri’nin de yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Ahlak Polisi Müdürü Muhammed Rostemi Keşmeh Geçi, İstihbarat ve Güvenlik Bakanı İsmail Katip, Basit Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Salah Abnuş, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Kasım Rezai, Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyumars Heydari ve Çarmahal Emniyet Müdürü Manuçer Amanullahi’nin yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Söz konusu yaptırımlar kapsamında ABD vatandaşlarının bu kişilerle herhangi bir ticari ilişki kurması yasaklanacak. Ayrıca bu kişilere ait mal varlıkları da ABD tarafından dondurulacak.