ABD, İran’ın Kuzey Irak’a yönelik saldırılarını kınadı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, yaptığı açıklamada, Irak’ın kuzeyindeki İran saldırılarına tepki göstererek, “İran’ın bu akşam, Irak, Erbil yakınlarındaki sınır ötesi füze ve insansız hava aracı saldırılarını kınıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı, İran’ın dün gece saatlerinde Irak’ın kuzeyindeki İran Kürdistan Demokratik Partisi (İKDP) ve Komele karargahlarına füze ve insansız hava aracı ile düzenlediği saldırılar hakkında kınama mesajı yayımladı.

CENTCOM Komutanlığı’nın Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İran’ın bu akşam, Irak, Erbil yakınlarındaki sınır ötesi füze ve insansız hava aracı saldırılarını kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, “Bu tür ayrım gözetmeyen yasa dışı saldırılar sivilleri riske atıyor, Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor ve Irak ile Orta Doğu’nun zorlukla elde edilen güvenlik ve istikrarını tehlikeye atıyor” ifadeleri kullanıldı. 

Erbil’in Koysancak ilçesindeki İKDP karargahına füze ile Süleymaniye’nin Zırguez bölgesindeki Komele merkezine ise insansız hava aracı ile saldırılar düzenlenmişti.

IKBY Anti-Terör Birimi tarafından yapılan açıklamada, “İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kürdistan bölgesindeki Doğu Kürdistan Partilerinin merkez ve karargahlarını bombaladı” ifadelerine yer verilmişti.