ABD'nin İran yaptırımlarının altından İsrail çıktı

İsrail medyası, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar öncesi İsrail yönetiminden “kapsamlı” bir istihbarat aldığını aktardı.

ABD, cuma günü İran’a uyguladığı yeni yaptırımlarda, İran Devrim Muhafızları’nın kullandığı askeri insansız hava araçlarının üretimiyle bağlantılı iki şirket ve dört kişiyi hedef aldı.

Washington yönetimine göre, söz konusu İHA’lar Lübnan’da Hizbullah, Gazze Şeridi’nde Hamas ve Yemen’de Husiler de dahil olmak üzere İran’ın desteklediği terör grupları tarafından destekleniyor. Yaptırımlar, bağlantılı kişi ve şirketlerin ABD’deki varlıklara erişiminin kesilmesini ve herhangi bir işlem yapmalarının yasaklanmasını içeriyor.

İsrail merkezli Haaretz gazetesi, ABD’nin uyguladığı bu yaptırımlar önceki İsrail’den istihbarat aldığını belirtti. Haberde, “İsrail, kısa süre önce yaptırım uygulananlar da dahil olmak üzere İran İHA programının başkanları ve geçtiğimiz yıl botunca Basra Körfezi’ndeki çeşitli hedeflere karşı SİHA’ların kullanımı hakkında ABD yönetimine kapsamlı istihbarat aktardı” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan, İsrail yönetiminin nükleer anlaşmayla ilgili Tahran’ı zorlamak için istihbarat verilerini koz olarak kullandığı belirtildi.

Devrim Muhafızları’nın İHA biriminin başındaki isim Saeed Ara Jani; İranlı firma Kimia Part Sivan’ın İHA’ları geliştirmek İran dışından alım yapmasına aracı olan Muhammed İbrahim Zargar Tehrani; Devrim Muhafızları üyesi ve örgüte İHA motoru sağlayan İranlı Oje Pervaz Mado Nafar firmasının sahibi Abdullah Mehrabi ve şirketin müdürü Yusuf Abu Talbi, ABD’nin yaptırım uyguladığı kişiler olarak açıklandı.