ABD İran Özel Elçisi nükleer anlaşma için Rusya ve Fransa'dan destek alacak

ABD’nin İran Özel Elçisi Robert Malley, bu hafta Rusya ve Fransa’dan yetkililer ile İran’ın nükleer faaliyetleri hakkında bir araya gelecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin İran Özel Elçisi Robert Malley’in İran’ın nükleer faaliyetlerini görüşmek üzere Rus ve Fransız yetkililer ile görüşeceğini açıkladı. 7-10 Eylül tarihlerinde Moskova ve Paris’i ziyaret edecek olan Malley’in İran ile nükleer diplomasi ve atılacak adımlara odaklanacağı bildirildi.

İran ile imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) vurgu yapan Bakanlık, anlaşmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Reuters’in aktardığına göre ABD’li bir yetkili, görüşmelerin asıl amacının “İran’ın nükleer faaliyetlerine ve askıya alınan müzakere görüşmelerinde elde edilen başarılara odaklanmak” olacağını söyledi.

Yetkili ayrıca, “Görüşmelerin ne zaman başlayacağı belli değil. İran’ın nükleer programındaki ilerlemesi göz önüne alındığında en iyi yol olarak ortaklarımız ile istişare etmek istedik” dedi.

Rusya'nın baş müzakerecisi Mikhail Ulyanov ve Rus diplomatlar, 19 Nisan 2021'de ABD'nin İran Özel Elçisi Robert Malley başkanlığındaki ABD'li yetkililerle Viyana'daki müzakerelerde bir araya geldi.

 

Eski ABD Başkanı Donald Trump, İran’a uyguladığı yaptırımların kaldırıldığı ve karşılığında da İran’daki nükleer faaliyetlere ilişkin kısıtlamaların uygulandığı anlaşmadan çekilmişti. Ardından Tahran yönetimi, ABD’nin koyduğu yaptırımların birçoğunu ihlal etti. İki ülke arasındaki anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi amacıyla en son 20 Haziran’da görüşme gerçekleşti.