ABD İran’a yeni yaptırımlar peşinde

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kararı almasına izin veren kararname çıkaracağını doğrularken gelecek ABD seçimlerinde başkan eğer Joe Biden olursa İran ile ne tür adımlar atılması gerektiğini açıkladı. Detaylar haberimizde…

Reuters haber ajansının Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) bir yetkiliye dayandırdığı içeriğinde, ABD yönetiminin İran’ın nükleer, konvansiyonel silah ve füze sistemi programlarında yer alan çoğu kişi ve kuruluşa yaptırım uygulayacağı belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) üyeleri yaptırımları desteklememesine rağmen, ABD bu kararının arkasında olduğunu bildirdi. 

110

ABD SONUNU MU HAZIRLIYOR?

Yeni yaptırımlar, BM üyelerine uyarı niteliğinde duyurulurken ABD’nin kararına uymayan ve İran ile iş birliği yapan ülkelere de yaptırım uygulanacağı söylendi. ABD’nin bu girişiminin, İran’ın konvansiyonel silahlarını satın alan ve/veya satanları hedefleyen idari bir emir olduğu belirtildi.

210

TRUMP, İRAN NÜKLEER SİLAH ARAYIŞINDA!

Trump yönetimi, İran’ın nükleer silah arayışı içerisinde olduğunu iddia ederken Tahran yönetimi ise bu iddiayı reddediyor. ABD’li yetkili tarafından, İran’ın yıl sonuna kadar yeterli miktarda fisyon (çekirdek parçalanması) malzemeye sahip olabileceği belirtildi. Bunun yanında, Tahran’ın nükleer silahlı Kuzey Kore ile uzun menzilli füze sistemi iş birliğinin devam ettiği söylendi. Her iki iddiayla ilgili ayrıntılı bir kanıt sunulmadı.

2015 yılında, BM ve İran arasında yapılan nükleer anlaşma ile İran’a dünya pazarına erişim hakkı sunuldu ve nükleer silah programlarına kısıtlama getirildi. Ancak, İran’ın bu anlaşmaya rağmen nükleer silah kabiliyetlerini arttırma çabasında olduğu savunuldu. Mayıs 2018 yılında, ABD bahsi geçen anlaşmadan geri çekildi ve İran’a yaptırımlar uygulamaya başladı. ABD’nin bu kararı almasında, BM tarafından İran’a uygulanan silah ambargosunun sonuna yaklaşılmasının etkili olduğu söylendi. 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma uyarınca, konvansiyonel silah ambargosu 18 Ekim 2020’de sona ereceği duyuruldu. 

410