Biden talimatı verdi, ABD savaş uçakları İran destekli grupları vurdu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Suriye-Irak sınırında bulunan İran destekli grupların ABD savaş uçakları tarafından hedef alındığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Biden’ın talimatı ile Suriye-Irak sınırındaki İran destekli grupların hedef alındığını açıkladı. Yapılan açıklamada, saldırının, Bağdat Havalimanı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) başkenti Erbil’deki saldırılara yanıt niteliğinde olduğu belirtildi.

Pentagon tatafından yapılan açıklamada, “Başkan Biden’ın talimatı doğrultusunda ABD askeri güçleri bu akşam İran destekli milis güçleri tarafından kullanılan, Irak-Suriye sınır bölgesinde yer alan bölgelere yönelik hava saldırısı gerçekleştirildi. Hedefler, Irak’taki ABD askeri ve yerleşkelerine yönelik saldırılar düzenleyen İran destekli milisler tarafından kullanıldıkları için seçildi” ifadelerine yer verildi.

Suriye devlet televizyonu ise Deyr-ez Zor’daki ABD hava saldırısında bir çocuğun yaşamını yitirdiğini be üç kişinin yaralandığını duyurdu.

Yerel medyada yer alan haberlerde, ABD hava saldırısının, Irak sınırındaki El Bukemal ilçesinde bulunan yerleşim yerlerine düzenlendiği bildirildi.

IRAK’TAN TEPKİ GELDİ

Öte yandan Irak’tan ABD tarafından gerçekleştirilen saldırılara tepki geldi. Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi’nin Askeri Sözcüsü Yahya Resul, Irak-Suriye sınırındaki saldırılara yönelik yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Dün akşam Irak-Suriye sınırında düzenlenen ABD saldırısını kınıyor ve reddediyoruz. Bu saldırı, tüm uluslararası anlaşmalara göre Irak’ın egemenliğine ve milli güvenliğine yönelik bariz, kabul edilemez bir ihlaldir” ifadeleri kullanıldı.

Irak’ın bir çıkar sahası olmasının kabul edilmediği belirtilen açıklamada, bu saldırıların gerçekleşmemesi için tüm düzeylerde gerekli incelemelerin yapılacağı kaydedildi.

Haşdi Şabi’ye bağlı Ketaib Seyyid’ül Şuheda, ABD’nin Irak-Suriye sınırında gerçekleştirdiği saldırı sonrası dört mensubunun öldüğünü duyurmuştu.

İRAN: “İSTİKRARI BOZAN BİR HAMLE

ABD’nin Irak-Suriye sınırında düzenlediği saldırıya bir tepki de İran’dan geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında konuya değindi.

Hatipzade, “ABD’nin yeni yönetimi; duygusal davranışlar, krize yol açan ve bölge halkı için gerginlik ve sorun çıkarıcı yanlış adımlar yerine istikametini düzeltmelidir. Bıraksın bölge halkı onların müdahalesi olmadan kendi kaderleriyle ilgili karar alsın. ABD’nin yaptıkları kesinlikle bölgedeki istikrarı bozmaktadır. İstikrarsızlığın kurbanlarından birisi de ABD’nin kendisi olacaktır” ifadelerini kullandı.