ABD'nin Irak'taki yeni misyonu belli oldu

Biden, 18 yıldan fazla bir sürenin ardından ABD güçlerinin Irak’tan çekileceğini açıkladı. Ordu mensupları, yıl sonuna kadar Irak ordusuna eğitim vererek yardım edecek.

ABD Başkanı Joe Biden ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kadhimi, ABD birliklerinin Irak’a gönderilmesinden 18 yıl sonra, bu yılın sonuna kadar ABD'nin Irak'taki savaş misyonunu resmen sona erdiren bir anlaşma imzaladılar.

Kadhimi ile ilk yüz yüze görüşmeleri için Oval Ofis'te bir araya gelen Biden, “Irak'taki rolümüz eğitime devam etmek, yardım etmek ve IŞİD ile başa çıkmak olacak. Ancak yıl sonuna kadar bir savaşta olmayacağız" dedi.

Açıklamalara göre, Irak'taki 2 bin 500 ABD askerinin rolü tamamen Irak ordusuna kendini savunması için eğitim ve tavsiye vermeye dönüşecek. ABD şimdiden Irak güçlerini eğitmeye yöneldiği için söz konusu değişimin önemli bir değişiklik yaratması beklenmiyor.

Öte yandan ABD, COVAX aşı paylaşım programı kapsamında Irak'a 500 bin doz Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı göndermeyi planlıyor. Biden, aşıların birkaç hafta içinde Irak’a ulaşacağını açıkladı.

ABD ayrıca, Irak'ta ekim ayında yapılacak seçimleri izleyecek bir Birleşmiş Milletler (BM) misyonuna fon sağlanmasına yardımcı olmak için 5,2 milyon dolar verecek.

ABD Başkanı Biden, “Irak demokrasisinin güçlendirilmesini destekliyoruz ve seçimlerin ekim yapılmasını arzu ediyoruz” açıklamasını yaptı.