ABD, İngiltere ve Avustralya arasında Çin karşıtı anlaşma imzalandı

ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu duyurdu.

Üç ülke liderinin duyurduğu AUKUS adı altındaki güvenlik iş birliği kapsamında, ABD ile İngiltere, Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacak.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısına İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison da katılım gösterdi.

Liderler, üç ülke arasında AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu açıkladı.

Biden, basın toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulundu. Avustralya ve İngiltere ile ortaklıklarının uzun yıllara dayandığına dikkat çeken Biden, 21. Yüzyılda karşılaşılan zorluklarla da birlikte mücadele edeceklerini söyledi.

Biden, “Şu anda bölünmemiz ya da birbirimizden ayrılmamız için mantıklı bir sebep yok” ifadelerini kullandı. Ayrıca Biden, “AUKUS altında en kilit proje olarak, Avustralya’nın konvensiyonel silahlı nükleer enerjili denizaltı edinmesi için istişareleri başlatıyoruz. Burada nükleer silahlı denizaltılarından değil, nükleer reaktörlerle çalışan konvensiyonel silahlı denizaltılardan bahsediyoruz. Bu teknolojinin güvenli olduğu doğrulandı. ABD ve İngiltere on yıllardır bunu kullanıyor” şeklinde konuştu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise nükleer enerjili denizaltı inşa etmelerinin, nükleer silah peşinde oldukları anlamına gelmediğine dikkat çekti. Morrison, “Bölgemizde on yıllardır sahip olduğumuz, nispeten iyi ortam geride kalmış durumda. Şüphesiz yeni bir döneme girdik ve bu hepimizi etkiliyor. Hint-Pasifik’in geleceği, tüm geleceğimizi etkileyecek” değerlendirmesinde bulundu.