ABD ile Taliban'ın imzalamış olduğu anlaşma barış getirecek mi?

Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, ülkesindeki mevcut durumun, ABD'nin Afgan halkına karşı uyguladığı aşağılayıcı politikasının sonucu olduğunu vurgulayarak ABD'nin Afganistan'daki siyasi krizi çözüme kavuşturmak istemediğini ve bu nedenle de iki gün önce ayrı ayrı yemin töreni düzenleyen Eşref Gani ile Abdullah Abdullah arasında uzlaşma sağlayamadığını belirtti.

Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, ülkesindeki mevcut durumun, ABD'nin Afgan halkına karşı uyguladığı aşağılayıcı politikasının sonucu olduğunu belirtti.

Karzai, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'daki siyasi krizi çözüme kavuşturmak istemediğini ve bu nedenle de iki gün önce ayrı ayrı yemin töreni düzenleyen arasında uzlaşma sağlayamadığını ifade etti.

Hamid Karzai

 

Afganistan'daki mevcut durumda halkın uyanık ve birlik içerisinde olması gerektiğini dile getiren Karzai, ülke sağlığı, istikrarı ve ulusal birliğini tehdit edenyabancı misyonlar karşında birlikte hareket edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Karzai, tarih boyunca Afgan halkının birçok sorunun üstesinden geldiğinin ve bu krizden de gururla ve başarıyla çıkacağının altını çizdi.

İKİ FARKLI YEMİN TÖRENİ

Törende konuşan Gani, iki haftaya kadar mevcut kabinenin görevinin devam edeceğini ve yarına kadar Taliban ile barış görüşmelerini yürütecek müzakere heyeti listesinin hazırlanması için çalışacağını söyledi.

Eşref Gani

 

Bu hükümette herkesin yerinin olacağını ifade eden Gani, Afganistan'da devam eden savaşa son vermek ve ülkede istikrarı sağlamak için çalışacaklarını belirtti. Gani, Afganistan'ın kalkınması için daha çok çaba göstereceklerini vurguladı.

Eşref Gani, Taliban mahkumlarının serbest bırakılması için yarın karar çıkaracağını ifade etti.

Abdullah Abdullah

 

Gani hükümetini tanımayan Abdullah Abdullah da yemin etti.

Seçime hile karıştırıldığını ve bu seçimin galibinin kendisi olduğunu savunan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah da Sepidar Köşkü'nde yemin töreni düzenledi.

Törende konuşan Abdullah, seçimi kendisinin kazandığını ve bu nedenle Gani hükümetini tanımadıklarını söyledi.

Afganistan'ın kriz merkezine dönüşmesine izin vermeyeceklerini aktaran Abdullah, ''Afganistan'ın toprak bütünlüğünün korunması için çalışacağız, ülkede istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin desteğine ihtiyacımız var.'' dedi.

Abdullah, Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için ön şartlarının olmadığını sözlerine ekledi.

AFGANİSTAN BÖLÜNMEYE DOĞRU MU GİDİYOR?

ABD’nin Taliban’la anlaşması ve askerlerin çekilmesi ihtimali, yerel halk temsilcilerinin kendi güvenliklerini kendilerinin sağlaması için adımlar atması, doğacak olan güç boşluğunda adeta fiilen bölünmüş bir Afganistan ortaya çıkaracağa benziyor. Yoğun şiddet eylemlerinin görüldüğü ülkede, yaşanan mevcut siyasi iklimle birlikte, gelecek günlerin daha da sıkıntılı geçeceği kuvvetle muhtemel gözüküyor.

Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nden elde edilen Independent Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, Tacik, Özbek ve Hazara liderlerinin ABD ve NATO’nun Afganistan’dan çekilmesinin ardından olası bir güç savaşı hazırlığıyla kendi etnik topluluklarını seferber ettiğine dair göstergeleri inceledi. Enstitü’den Scott DesMarais’in analizine göre Afganistan’daki Peştunların da yakında seferber hazırlıklarına başlaması olası.

DesMarais’in aktardığına göre Taliban anlaşmanın ardından diğer Afgan siyasi liderlerle Afganistan’ın geleceğine dair müzakere yürütecek. Anlaşmanın kesin maddeleri belirsizliğini korurken, ABD müzakerelerin Afganistan’ın yeni hükümetine odaklanacağına işaret ederek görüşmelerde mevcut Afgan hükümetine açıkça destek vermekten imtina etti. Analizde mevcut hükümete verilen desteğin durdurulmasının ABD ve NATO açısından büyük bir taviz anlamına geldiği belirtildi. Bu doğrultuda DesMarais, ABD ve Taliban arasındaki ikili anlaşmanın mevcudiyetinin ve maddelerinin tamamlanmasının Afgan hükümetini oyun dışı bırakacağına ve ciddi biçimde zayıflatacağına işaret ediyor.

Ülkede siyasi ağırlığı olan Afgan liderler, Taliban’la imzalanan barışın çökmesi olasılığına karşı önlemler almaya başladı. Bu hazırlıklar Afganistan hükümeti dışındaki Özbeklerin, Türkmenlerin, Taciklerin ve Hazaraların kendi bölgelerini kuvvetlendirmesine yol açarak iç savaş ihtimalini daha da artırıyor. ABD’nin Peştunları temsil eden Taliban ile anlaşma imzalaması ve diğer grupların göz ardı edilmesi iç savaşı tetikleyecek bir başka unsur olarak öne çıkıyor.