ABD ile Suudi Arabistan arasında petrol krizi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ilk günlerinden bu yana devam eden petrol krizi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından zirveyi görmüştü. OPEC'in açıklamaları gündeme damga vururken, ABD ile Suudi Arabistan arasında patlak veren petrol krizine Beyaz Saray'dan jet açıklama geldi.

5 Ekim’de, Avusturya'nın başkenti Viyana’da bir araya gelen OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararını duyurmuştu. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kararlarının ardından gözler ABD'ye dönmüştü.

Uzmanlar söz konusu kararın piyasaları daraltacağına vurgu yaparken, Beyaz Saray ise Viyana'da alınan kararın ardından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın talimatıyla Enerji Bakanlığının gelecek ay stratejik petrol rezervinden 10 milyon varil petrolü daha piyasaya vereceğini duyurmuştu.

Söz konusu kararı CNN'de değerlendiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Başkan Biden'ın karara tepkisini, "Biden, Suudi Arabistan ile ilişkilerin yeniden değerlendirilmesi konusunda çok açık oldu. OPEC kararının ardından şu anda bu değerlendirmeyi yapıyor" sözleri ile ifade etti. 

Biden’ın karardan dolayı hayal kırıklığı yaşadığını vurgulayan Kirbey, "Biden, Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin nasıl olması gerektiği konusunda Kongre ile çalışmaya istekli" dedi. 

Kirby açıklamasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın Kongre ile müzakereleri başlatmak için uzun süre beklemeyeceğinin altını çizerek, söz konusu kararın sadece Rusya-Ukrayna Savaşı açısından değil ABD’nin ulusal çıkarları açısından da önemli olduğuna vurgu yaptı.