Washington'dan Tel Aviv'e vize anlaşması tepkisi: Filistinli Amerikalılar İsrail'e giremiyor

ABD, Filistinli Amerikalıların İsrail'e girişini kısıtlamasını vize anlaşmasının ihlali olarak değerlendiriyor. ABD, üst düzey bir yetkili aracılığıyla, Filistinli Amerikalıların İsrail'e girişini sınırlamanın vize muafiyet programını ihlal ettiğini açıkladı.

İki üst düzey İsrailli ve Amerikalı yetkili, 7 Ekim'deki Hamas saldırısının ardından Batı Şeria'da yaşayan Filistinli Amerikalıların İsrail'e girişinin engellenmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Yetkililer, bu uygulamanın ABD ile vize muafiyeti anlaşmasını ihlal ettiği konusunda Tel Aviv hükümetini uyardıklarını belirtti.

Biden yönetimi, İsrail'e çözüm bulma için bir süre tanımaya hazırlanıyor. Ancak sorun birkaç hafta içinde çözülmezse, ABD'nin İsrail vatandaşlarına yönelik vize muafiyet programını askıya alma ihtimali bulunuyor.

İsrail'in resmi olarak vize muafiyeti programına girmesi beklenen tarih, bu ayın sonundan önceydi. Ancak Biden yönetimi bu tarihi bir aydan fazla bir süreyle erteleyerek, 19 Ekim gibi daha erken bir başlangıç tarihi belirledi.

İsrail'in Batı Şeria'yı güvenlik gerekçesiyle abluka altına almasının ardından bu bölgede yaşayan Filistinlilerin İsrail'e girişi yasaklandı.

Bu durum, vize muafiyeti anlaşmasının içerdiği karşılıklılık ilkesi nedeniyle, abluka öncesi aylarda benzeri görülmemiş bir hareket özgürlüğüne sahip olan Filistinli Amerikalıları etkiledi.

ABD'nin yeni atanan İsrail Büyükelçisi Jacob J. Lew'in, Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ile görüşerek endişelerini paylaştığı belirtiliyor.

Lew, İsrail'in vize muafiyet anlaşmasını ihlal ettiğini söyleyerek İsrail'in sorunu çözmesini talep etti.

ABD, İsrail'e bir çözüm bulma şansı verirken, aksi takdirde vize muafiyet programını askıya alma ihtimalini değerlendiriyor.