Josep Borrell, ABD ve İran arasında uzlaşı için son metni ortaya koydu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran, ABD ve Avrupa Birliği (AB) heyetleri arasında nükleer müzakereler devam ediyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, taraf ülkeler arasında uzlaşı için “son metni” ortaya koydu.

İran, ABD ve AB arasındaki nükleer müzakereler 4 Ağustos’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da yeniden başlamıştı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “son metni” ortaya koyduğunu belirtti.

Borrell, “Müzakere edebilecek olan şey müzakere edildi ve şu anda nihai bir metinde. Ancak her teknik konunun ve her paragrafın arkasında başkentlerde alınması gereken siyasi bir karar var” şeklinde konuştu. AB temsilcisi, “Bu cevaplar olumluysa, bu anlaşmayı imzalayabiliriz” dedi.

Gazetecilere demeç veren üst düzey bir AB yetkilisi ise 15 aydır müzakere edilen metinde daha fazla değişiklik yapılmayacağını ve taraflardan en fazla birkaç hafta içinde nihai bir karar beklediklerini söylemişti.

Yetkili, “Bu bir paket öneri. 20. sayfaya katılıp, 50. sayfaya katılamazsınız. Evet ya da hayır demek zorundasınız” ifadelerini kullanmıştı.