ABD ile Güney Kore ortak tatbikat başlatacak: Kuzey Kore’den yanıt gecikmedi

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin, Pasifik’e açılan Doğu Çin Denizi’nin Çin ve Kore yarımadasının içlerine sokulmuş uzantısı olan Sarıdeniz yönünde kısa menzilli balistik füze fırlattığını duyurdu.

ABD ile Güney Kore’nin gelecek hafta yeni ortak tatbikat başlatması bekleniyor.

Söz konusu tatbikatın öncesinde Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin Sarıdeniz’e doğru kısa menzilli balistik füze fırlattığını açıkladı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin batıdaki liman kenti Nampo’dan yerel saatle 18.20’de fırlatma tespit ettiğini duyurdu.

Açıklamada, “Ordumuz, takip ve teyakkuzunu güçlendirirken, ABD ile yakın iş birliği içinde tam hazırlık duruşunu sürdürüyor” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore’nin son füze denemesi, Washington ile Seul’un 13-23 Mart arasında düzenleyeceği Özgürlük Kalkanı tatbikatına hazırlandığı esnada gelmesiyle dikkat çekti.

Sputnik’in aktardığına göre, bilgisayar simülasyonlu komuta eğitimi niteliğindeki tatbikat, Savaşçı Kalkanı adı verilen geniş çaplı saha eğitimi tatbikatıyla eşzamanlı ilerleyecek.

Pyongyang, ABD ile Güney Kore’nin bu yıl için planladığı ortak tatbikatları ‘saldırı savaşına hazırlık’ olarak nitelendirmiş, buna karşı ‘benzeri görülmemiş’ güçlü adımlar atacağını açıklamıştı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’a konuşan bilgi sahibi bir kaynağa göre, ABD ile Güney Kore, Washington’un bu ayın sonlarında Seul’e nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi göndermesi için görüşmelerini sürdürüyor.