ABD ile Çin geriliminde yeni perde: Savaş dahil en kötü senaryoya hazır olun!

Çin’de hazırlanan bir hizmet içi rapor, Covid-19 salgını nedeniyle birçok ülkenin küresel anlamda Çin’e karşı olumsuz düşünceler beslediğini ortaya koydu. ABD’nin önderliğindeki Pekin karşıtlığı propagandasının iki süper gücün savaşına dönmesi halinde silahlı bir çatışma da içinde olmak üzere olası en kötü senaryolara karşı gerekli tedbirlerin alınması uyarısında bulunuldu.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve küresel bir salgına dönüşen Covid-19 virüsü şu ana dek milyonlarca kişiye bulaştı. Damlacıklar yoluyla bulaşan ve akciğerlere yerleşen yeni tip koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise binleri aşma noktasına geldi. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ)  pandemi olarak nitelendirdiği salgın, birçok gelişmiş ülkenin sağlık sistemlerinin aslında ne kadar zayıf olduğunu sözler önüne sererken, aynı zamanda ülkeleri de bir yol ayrımına getirdi.

Virüsün görülmeye başladığı ilk günden bu yana virüse, ‘’Çin virüsü’’ diyerek algı oluşturmaya çalışan Trump, bu konuda gözle görülür bir başarı elde edememiş olsa da, Çin’de hazırlanan bir hizmet içi rapor; Covid-19 salgını nedeniyle birçok ülkenin küresel anlamda Çin’e karşı olumsuz düşünceler beslediğini ortaya koydu.

Raporla ilgili bilgisi olan ve Reuters’e konuşan bir yetkiliye göre, geçen ay Pekin yönetimine iletildiği belirtilen bu iç yazışmada, 1989 Tiananmen Meydanı Olaylarından bu yana dünyada Pekin karşıtı görüşlerin en yüksek seviyeye çıktığı endişesi paylaşıldı. 1989 yılının 15 Nisan'ı ve 4 Haziran'ı arasında meydana gelen; öğrencilerin, aydınların ve işçilerin önderliğinde gerçekleşen gösterileri, Pekin yönetimi orantısız şiddet kullanarak bastırmış ve dünya kamuoyunun hedefi olmuştu.

EN KÖTÜ SENARYOYA HAZIR OLUNMALI UYARISI

Çin Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Uluslararası ilişkiler Enstitüsü tarafından hazırlanıp yönetimine sunulan raporda ABD’nin önderliğindeki Pekin karşıtlığı propagandasının iki süper gücün savaşına dönmesi halinde silahlı bir çatışma da içinde olmak üzere olası en kötü senaryolara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. Çin Dışişleri Bakanlığı ise, yöneltilen sorulara karşı bu raporla ilgili bilgileri olmadığı yanıtı verdi.

Yine raporda, ABD’nin kendisi ve batı demokrasileri için Çin’i ekonomik ve ulusal güvenlik açısından giderek daha fazla tehdit olarak gördüğü uyarısı yapıldı.

 ABD, ÇİN İLE TİCARET SAVAŞINI YENİDEN BAŞLATACAK MI?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 salgının yayılmasına öncülük ettiği gerekçesiyle suçladığı Çin’i yeni gümrük vergileri koyarak, küresel tedarik zincirinden çıkartmayı planladığı belirtiliyor. ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Trump’ın yeni bir seçim zaferi elde etmek için Covid-19 salgınını da gerekçe göstererek, Çin ile başlattığı “ticaret savaşlarını” yeniden canlandırma istediği Washington’da sıkça dile getiriliyor.

Trump’ın, 27 Nisan'da Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında koronavirüs salgınına ilişkin ABD'nin Çin'den tazminat talep edebileceğini söylemesin ardından Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni tip koronavirüsün Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıkmış olabileceğine dair ellerinde güçlü kanıtlar olduğunu söyledi.