ABD Hazine Bakanlığı, Wagner'in Mali'de silah kaçakçılığı yaptığını iddia etti

ABD Hazine Bakanlığı, Mali’de silah kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle Wagner’in Mali Bölge Şefi Ivan Maslov’a yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı, perşembe günü yaptığı bir açıklamada, Wagner’in Ukrayna’daki savaş için Mali’den silah kaçakçılığı yaptığını duyurdu.

Aralarında mayın, insansız hava araçları, radar ve başka çeşitli ekipmanlar bulunduğu bildirilen malzemelerin kaçakçılığından ötürü, Wagner’in Mali’deki operasyonlarını yürüten Ivan Maslov’a yaptırımlar uygulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Wagner Grubu'nun Afrika kıtasındaki varlığı, grubun kaynaklarının kendi egemenlik alanlarına girmesine izin veren her ülke için istikrarı bozucu bir güçtür” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, yayımlanan belgede ayrıca, Wagner’in Ukrayna’da kullanılması için Mali üzerinden materyal taşımacılığı yaptığını ve bu süreçte sahte belge kullanmaktan çekinmediği bilgilerini aktardı.

BBC’de yer alan habere göre, Maslov, Mali’de yetkililerle iş birliği yaparak örgütün ülkedeki varlığını arttıran kilit bir isim.