Biden'ın onay oranı yeniden yüzde 45'e yükseldi

2021 yılında başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden'a onay oranı nisan ayında yapılan anketlerde yüzde 38'e kadar düşmüştü. Ekonomik göstergelere rağmen Biden'ın onay oranı yeniden yüzde 45'e yükseldi.

20 Ocak 2021'de, 46'ıncı ABD Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden'ın onay oranının yüzde 46 seviyesinde olduğu açıklanmıştı. Fakat nisan ayında CNBC'de yapılan bir ankete katılanlar, Biden'ı ekonomi ve Ukrayna krizini yönetme konusunda yetersiz bulduklarını belirtmiş, başkanın onay oranı da yüzde 38'lere gerilemişti. 

CNBC anketine katılanlar, artan yaşam maliyetlerinin bir numaralı endişeleri olduğunu belirtmiş, ikinci sırada Ukrayna krizi gelmiş ve hemen ardından göçmenlere yönelik politikalar eleştirilerin odağında yer almıştı. 

Associated Press ve NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan son anket sonuçlarına göre, başkanın onay oranı temmuzdaki yüzde 36'dan yüzde 45'e yükseldi. 

Geçen nisan ayında elde edilen sonuçlara göre anket sonuçlarında yükselme olsa da Başkan Biden'ı onaylamadığını söyleyenlerin oranının hala yüzde 53 olması, ekonomik göstergelere bağlandı. 

Anket aynı zamanda kasım ayında yapılacak olan ara seçimler öncesinde Demokratların ivme kazandığını da gözler önüne serdi.