ABD, Filipinler'i Çin'e karşı koruyacağını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD'nin Filipinler’i 70 yıllık karşılıklı savunma anlaşması çerçevesinde Güney Çin Denizi'ndeki saldırılara karşı savunma taahhüdünü yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazar günü yaptığı açıklamada, “Güney Çin Denizi'nde Filipinler silahlı kuvvetlerine, kamu gemilerine veya uçaklarına yönelik silahlı bir saldırının, 1951 ABD-Filipinler Karşılıklı Savunma Antlaşması'nın IV. maddesi uyarınca ABD'nin karşılıklı savunma taahhütlerini yerine getireceğini teyit ediyoruz" şeklinde konuşarak Çin’e karşı Filipinler’e olan desteğini dile getirdi.

Blinken ayrıca Çin hükümetini Güney Çin Denizi'ndeki "uluslararası hukuk kapsamında kışkırtıcı davranışlarına son verme konusundaki yükümlülüklerine uymaya" çağırdı.

Brunei, Malezya, Tayvan ve Vietnam, Çin’in bölgedeki faaliyetlerine itirazlarını sürdürüyor. Bölge ülkeleri, Pekin yönetimini, sahil güvenlik gemilerini sindirmeye çalışmakla ve “deniz milislerini” bölgede artırmakla suçluyor.

ABD DESTROYER GÖNDERDİ

Lahey'deki Daimi Tahkim Mahkemesi'nin 2016 yılında verdiği karar, Çin'in Manila'nın münhasır ekonomik bölgesinde ada inşası gibi faaliyetlerle Filipinler'in egemenliğini ihlal ettiğini belirtmişti. Ancak Pekin yönetimi mahkeme kararını reddetti ve Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine devam etti. Öte yandan, ABD ve diğer ülkelerin savaş gemilerini bölgeye göndererek gerginliği artırdığını öne sürdü.

Washington, Güney Çin Denizi'ndeki deniz varlığının uluslararası deniz hukukuna göre uygun olduğunu ve seyrüsefer özgürlüğü kapsamında gerçekleştiğini söyledi.

ABD Donanması'nın 7'nci Filosu'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin tutumunu destekleyen güdümlü füze destroyeri USS Benfold'un pazartesi günü Güney Çin Denizi'nin kuzeybatı kesimindeki Paracel Adaları yakınlarında seyrüsefer serbestliği operasyonu (FONOP) gerçekleştirdiği belirtildi.

Çin ise egemenliğini ihlal ettiğini söylediği ABD destroyerini "uyarmak ve uzaklaştırmak" için askeri güçlerini devreye soktuğunu açıkladı.

Çin'de Xisha zinciri olarak anılan bu adalar, Vietnam ve Tayvan tarafından da talep ediliyor. Ancak Çin, söz konusu adaları 1970'lerden beri kontrol ediyor.