Binlerce göçmen Kolombiya'dan ABD'ye hareket etti

Latin Amerika ülkeleri vatandaşları, koronavirüs (Covid-19) ve ekonomik, siyasi kaygılarla ABD sınırlarına yığılmaya devam ediyor. Haiti'nin ardından Kolombiyalı binlerce göçmen sınırda bekliyor.

Koronavirüs pandemisi ile birlikte Latin Amerika ülkelerinde siyasi ve ekonomik kriz her geçen gün derinleşti. 

Meksika, Haiti, Bolivya, Kolombiya ve Panama gibi ülkelerde yaşayanlar hem umut hem de müreffeh bir yaşam umuduyla ABD sınırlarına yığılmaya devam ediyor. 

Biden yönetimi Trump dönemi kanunları ile sınır güvenliğini sağlamaya çalışırken, göçmenler Necoclí'den Kolombiya'nın Panama sınırına yakın Acani şehrine ulaşabilmek için tehlikeli nehir yolculuklarını göze alıyor. 

Kuzey Amerika'ya ulaşmak isteyen göçmenler için yolculuğun en tehlikeli bölümü ise Darien Gap bölgesi.

Hırsızlar, kaçakçılar tarafından yönetilen ve kanunsuz bir ormanlık alan olan bu bölgede yalnızca bu yıl 50 ceset bulundu.

Panamalı yetkililer ölü sayısının daha fazla olduğunun altını çizerken, Kolombiya'dan yapılan açıklamaya göre, bu yılın ocak ayından bu yana tahminen 82 bin göçmen ABD'ye ulaşmak için sınıra ulaşmaya çalışıyor.

Aşırı kalabalık otel odaları ya da banyosu bile bulunmayan ve sahil boyunca kurulmuş çadırlarda yaşayan göçmenler, vazgeçmiyor. 

Hergün Panama sınırına bin kadar göçmen ulaşmayı başarırken, Panamalı yetkililer yalnıca 500 kişi kabul edeceklerini duyurdu.