ABD'den Suudi Arabistan'a istihbarat müdahalesi

Suudi istihbaratçı Saad el-Cabri'nin Kanada'ya kaçmasına rağmen hakkında devam eden davaya ABD müdahil olma kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, uzun bir zaman sonra ilk kez bir ülkede devam eden davaya istihbarat belgelerinin açığa çıkma tehlikesi gerekçesiyle müdahil olma kararı aldı. 

2017 yılında Veliaht Prens Selman'ın ülke yönetimini ele geçirmeiyle birlikte ülkesinden Kanada'ya kaçan istihbaratçı el-Cebri, ABD - Suudi Arabistan arasında gerilime dönüştü. 

Riyad'ya yetkililer tarafından gözaltına alınan el-Cebri'nin çocuklarının da serbest bırakılması çağrısı yapan ABD'li üst düzey milletvekilleri, başkan Joe Biden'ı da dava sürecinde gerekli kararları almaya çağırdı.

Başkan Joe Biden'a geçtiğimiz çarşamba gönderilen ve dış politika yetkilileri tarafından kaleme alınan mektupta, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Sens Patrick Leahy, Tim Kaine ve Ben Cardin, iki yetişkin çocuğun kaçırılması ve tutuklanmasından duydukları derin endişeyi dile getirdi. 

Agence France-Press'te yer alan habere göre, senatörler dava sürecinde ABD istihbarat teşkilatlarının sahip olduğu sırların açığa çıkması riski taşımasından dolayı müdahil olunması gerekliliğinin altını çizdi. 

Milletvekilleri, "Dr. Aljabri ve aile üyelerinin uzun süreli kovuşturması, artık ABD'nin gizli terörle mücadele projelerinin ifşa olma riskini alacak şekilde gelişti" ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi tarafından son dönemlerde alınan en kritik karar olarak değerlendirilen müdahil olma süreci, Muhammed bin Selman'ın baskısını dindirebilecek mi?