ABD gerilimi neden tırmandırıyor?

ABD savaş uçakları, Suriye ve Irak’taki İran destekli milislerin bulunduğu üsleri bombaladı. Harekatın cuma günü Irak’taki koalisyon güçlerinin bulunduğu üsse gerçekleştirilen saldırıya misilleme olarak yapıldığı belirtildi. Gerilimin bir türlü azaltılamadığı Ortadoğu’da ABD neden gerilimi tırmandırıyor?

ABD resmî kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, Irak ve Suriye’deki Ketaib Hizbullah hedeflerinin vurulmasını, ABD’nin Irak’taki üslerine, örgüt tarafından tekrarlı olarak gerçekleştirilen saldırılara yanıt olarak yapıldığını belirtti. Saldırıda 19 kişinin öldüğü 35 kişinin yaralandığı kaydedildi.

POMPEO: “İRAN’A VERİLEN NET BİR CEVAP”

Irak’taki gelişmeleri görüşmek üzere ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Pompeo açıklamasında, Ketaib Hizbullah’ın Kerkük bölgesindeki koalisyon güçlerinin bulunduğu bir üsse saldırısına ve sonrasında ABD savaş uçaklarının örgüte yönelik gerçekleştirdiği hava harekatına değindi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuyla ilgili olarak, “Bugün Irak'ta attığımız adım, Başkan Trump'ın da aylardır belirttiği gibi, İran'ın Amerikan askerinin hayatını tehlikeye atması durumunda kendilerine vereceğimiz net bir cevap konusundaki kararlılığımızı göstermektedir” açıklamasında bulundu.

MECLİSTEKİ Şİİ GRUPLARDAN TEPKİ

Fetih Koalisyonu yaptığı açıklamada, Irak meclisindeki tüm siyasi partilere başta ABD olmak üzere, Irak topraklarındaki tüm yabancı güçlerin çıkarılması yönünde karar alınması için çağrıda bulundu.

DİĞER GRUPLARDAN HENÜZ TEPKİ GELMEDİ

Irak meclisinde Sünni ve Kürt partilerden ABD'nin düzenlemiş olduğu salırıya ilişkin bir açıklama olmadı. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve görevinden istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi ise ABD'nin saldırını 'egemenlik ihlali' olarak tanımladı. 

ABD GERİLİMİ NEDEN ARTIRIYOR?

ABD’nin bölgedeki gerilimi artırmasının temelinde iki mesele bulunuyor. Bunlardan birincisi bölgedeki varlığını sürdürebilmek. Amerika Birleşik Devletleri enerji zengini bölgede yıllardır süregelen bir nüfuza ve askeri varlığa sahip. Bu duruma, kimi zaman DEAŞ gibi terör örgütlerini bahane göstererek meşruiyet sağladı kimi zaman ise Saddam gibi ülke liderlerini demokrasi düşmanı diktatör şeklinde dünya kamuoyuna sunarak bölgede askeri varlığını devam ettirdi.

ABD enerji bağlamında dışarıya bağımlı bir ülke statüsünde değil. Aksine kendine kendine yeten hatta enerji ihraç edebilecek potansiyele sahip bir ülke. ABD, Rusya’dan sonra en büyük ikinci doğal gaz üretimi yapan ülke olduğunu hatırlamakta fayda var. Peki ABD neden enerjiye ihtiyacı olmamasına rağmen enerji olan bölgelere hakim olmak istiyor? Bunun ilk ve en büyük nedeni Çin. Çin’i kontrol altında tutmak isteyen ABD, enerji arzı noktasında dışarıya bağımlı Çin’i, enerji hatlarına hakim olarak kontrol edebileceğini düşünüyor. Bu nedenle enerji zengini Ortadoğu bölgesindeki askerlerinin bölgede bulunması için düzenli aralıklarla bahaneler üretiyor. DEAŞ terör örgütünün kullanışsız hale gelmesi nedeniyle ABD, İran’ı bu noktada pivot ülke olarak kullanıyor. Şu ana kadar başarılıda olmuş durumda.

ABD’nin gerilimi artırmasının ikinci nedeni dış borcunun 15 trilyon doları aşmış olması. ABD Başkanı Donald Trump seçimden önce bu borcun ödeneceğini ve parayıda Körfez ülkelerinden alacağını belirtmişti. Seçildikten sonra ilk durağı Körfez olan Trump, yaklaşık 400 milyar dolarlık silah satışı anlaşması imzalamıştı. Bununla birlikte Kuzey Kore ile artan gerilimle Güney Kore ve Japonya’ya da milyarlarca dolar değerinde silah satışı gerçekleştirildi. Yaklaşık 10 trilyon dolar borcu olan ABD’nin yıllık ortalama silah satışı 110 milyar dolar civarında bulunuyor. Trump’ın iş başına gelir gelmez 400 milyar dolarlık silah anlaşması yapması, ABD’nin bu konuya ne kadar ehemmiyet verdiğinin göstergesidir.