ABD geri adım atacak mı?

ABD, Çin telekomünikasyon devi Huawei’e yönelik yaptırımları bir kez daha üç ay erteleme kararı aldı. Washington yönetiminin aldığı sürpriz kararın ardından, ülkenin yakın gelecekte yaptırım kararından geri adım atabileceği konuşulmaya başlandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin uzun süredir bir ticaret savaşının içinde. Bu ticaret savaşından en çok etkilenende şüphesiz Çin menşeli telekomünikasyon devi Huawei oldu. Trump hükümeti Huawei’ye karşı uygulayacağını duyurduğu yaptırımları ikinci kez erteleme kararı verdi. Kararın gerekçesi hakkında Amerikan Fox Business Network televizyonuna açıklamalarda bulunan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin bazı kırsal kesimlerinde Huawei’e bağımlılık olduğunu ifade ederek, "Onlara bu alışkanlığı bırakmaları için daha fazla zaman tanıyoruz" dedi.

Öte yandan ertelenen yaptırım kararlarına rağmen ABD, Huawei’i ülke güvenliği açısından bir risk olarak görmeye devam ettiğinin mesajlarını verdi. ABD yönetimi tarafından sabotaj ve Çin Halk Cumhuriyeti adına casuslukla suçlanan Huawei ise konu ile ilgili her açıklamasında, bu tarz faaliyetler içinde olmadığını ve Çin devletinden bağımsız bir şirket olduğunu ifade ediyor. ABD’nin erteleme kararını değerlendiren Huawei ise konuyla ilgili olarak, Lisansın uzatılması kararının, Huawei’in operasyonları üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağını belirtti.

Kuşkusuz geride bıraktığımız aylarda alınan yasak kararı her ne kadar ertelenmeye devam etse de Huawei'yi ciddi oranda etkiliyor. Bu konuda ekonomi kanalı Bloomberg HT'in Huawei’nin durumunun kötüye gittiğine yönelik iddiası şirketin CEO'su tarafından yapılan açıklama sonrası bir kez daha gündeme geldi. Zira Huawei'nin CEO'su Ren Zhengfei Google'ın kararı sonrası bu yıl 30 milyar dolara yakın bir kayıp beklediklerini açıklamıştı.Tüm bunların ışığında şirketini ayakta tutmaya çalışan Zhengfei, kısa bir süre önce çalışanlarına şirketin savaş planını ana hatlarıyla belirten "hayatta kal ya da öl" başlıklı bir mektup gönderdiği basına sızmıştı.

Şirketin yaptırımlar karşısında geliştirmiş olduğu yeni vizyon ve stratejinin çalışanlar tarafından olumlu karşılandığı da daha önce basında yer almıştı. Sözü geçen mektupta, ‘’Şirket, şu anda ya hayatta kalacak ya da ölecek bir konumda. İşi yapamazsanız  tankımızın yuvarlanmasına yol açarsınız ve eğer savaş alanına gelmek isterseniz onu çekmek için tankın etrafına bir ip bağlayabilirsiniz. Herkesin bu tür bir kararlılığa ihtiyacı var!” İfadeleri yer alıyor. Mektubun devamında ise Zhengfei, çalışanların şirkette çalışmaya devam etmek ve normal ücretlerini almak istiyorlarsa yeni projeler ve yenilikler aramaları gerektiğini belirtiyor. Öte yandan Çin'in ABD ile devam eden ticaret savaşına ve yasağının ilk etkilerine rağmen Huawei, 2019'un ilk yarısında Çin pazarında akıllı telefon satışlarını yüksek bir oranda artırıp %23'lük bir gelir artışı yaşamıştı. Yılın ikinci döneminde aynı artışı beklemeyen şirketin yeni felsefesinin ayakta kalmak olduğu da edinilen bilgiler arasında.

İkinci kez ertelendi

Trump yönetiminin Huawei’e yönelik aldığı yaptırım kararı, süphesiz ABD ile Çin arasında yaklaşık iki yıldır devam eden ticari çatışmalarının bir parçası. ABD Ticaret Bakanlığı ticaret savaşının yeni başladığı dönemde Huawei’i, Amerikan şirketlerinin güvenlik gerekçesiyle iş yapamayacağı kara listeye almış ancak kısa süre sonra, Huawei ile çalışan Amerikan şirketlerinin işlerinin aksamaması için, kararın uygulanmasını 90 gün ertelemişti. Yaşanan bu gelişmelerin üzerine Trump yönetimi, Çin’in telekomünikasyon devi Huawei’e yönelik yaptırımları bir kez daha üç ay erteleme kararı aldığını duyurdu. Washington yönetiminin aldığı  sürpriz kararın ardından, ülkenin yakın gelecekte yaptırım kararından geri adım atabileceği konuşulmaya başlandı. ABD’nin erteleme kararını değerlendiren Huawei ise konuyla ilgili olarak, "Lisansın uzatılması kararının, Huawei’in operasyonları üzerinde önemli bir etkisi olmayacak" açıklamasında bulundu.

Ertelenen ikinci yaptırım kararının ardından, Huawei cihaz satın alacak kullanıcıların Google servislerinden yararlanamayacağı öngörülüyor. Bu sebeple Huawei kendi yazılımını geliştirmeye devam ediyor.Konunun uzmanları, ABD'nin bir süre agresif tutumunu devam ettireceğini ancak bu tavrını uzun vadede sürdüremeyeceğinin altını çiziyor. Google ve diğer ABD'li teknoloji şirketlerinin, Huawei'yi kaybetmemek için adımlar atacağı savunuluyor. Türkiye ve dünyadaki mevcut Huawei kullanıcılarının yaptırım sonrası ortaya çıkan gelişmelerden etkilenmeyeceği de açıklığa kavuşan bir diğer konu. ABD'nin yaptırımlarının nihai hedefi Huawei markasına karşı bir ön yargı oluşturmak ve tüketicileri alternatif markalara yöneltmek gibi görünüyor.