Milley: “IŞİD-K’ye karşı Taliban ile iş birliği olabilir”

Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Afganistan’da IŞİD-K’ye karşı Taliban ile gelecekte iş birliği yapmalarının gündeme gelebileceğini belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley, Afganistan’da IŞİD-K’ye karşı Taliban ile gelecekte iş birliği yapabileceklerini belirtirken, terörle mücadeleye dikkat çekti.

Milley, ABD birliklerinin Afganistan’dan ayrılmasının ardından burada görev yapan askerlere teşekkür etmek için düzenlediği basın toplantısında konuştu.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin doğru bir karar olduğunu söyleyen Milley, ülkeden 124 binden fazla kişinin tahliye edilmiş olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

ABD Genelkurmay Başkanı, ülkedeki askeri sürecin bittiğini ve artık diplomatik bir sürecin devam edeceğini vurguladı.

Taliban ile iş birliği yapılmasına ilişkin soruya yanıt veren Milley, Taliban’ın geçmişteki uygulamalarının acımasız olduğuna dikkat çekti ve sürecin izlenilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Milley, “IŞİD-K ile mücadele kapsamında Taliban ile iş birliği yapmanız mümkün mü?” şeklinde sorulan soruya, “Bu mümkün” şeklinde yanıt verdi.

ABD Genelkurmay Başkanı, “Savaşta, yapmak istediğinizi değil, görev riskini azaltmak için yapmanız gerekeni yaparsınız” dedi.