Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında

FED Başkanı Jerome Powell, önümüzdeki süreçte Amerikan ekonomisinin hızlı bir büyüme kaydedeceğini belirterek ekonominin "dönüm noktasında" olduğunu işaret etti.

Amerika Birleşik Devleti Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, CBS News televizyonunda katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD ekonomisinin tehlikede olmadığını belirten Powell, ''Şu anda gördüğümüz şey, gerçekten dönüm noktasında görünen bir ekonomi" dedi. Aynı zamanda Powell, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yaygın aşılamanın, güçlü mali ve para politikası desteğinin bunda etkili olduğunu belirterek, ekonominin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini ifade etti.

VİRÜSÜN YENİDEN YAYILMASI EKONOMİMİZ İÇİN RİSK

Ülkedeki genel görünümün önemli ölçüde iyileştiğine işaret eden Powell, "Şu anda ekonomimiz için asıl risk hastalığın yeniden yayılmasıdır" dedi.

2021 yılının ikinci yarısı itibariyle güçlü bir büyüme beklentisi içinde olduklarını kaydeden Powell, ekonominin bazı kısımlarının tamamen toparlandığını ancak seyahat, eğlence gibi sektörlerin henüz pek iyileşemediğini dile getirdi.

FAİZ ORANALRINDA ARTIŞ GÜNDEMDE YOK

Powell, katıldığı "60 Dakika" programının sunucusunun enflasyon ile ilgili yönelttiği bir soruya ise şu yanıtı verdi:

 "Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın olası olmadığını düşünüyorum."