ABD: “Ege adalarında gerilimi artıracak eylemlerden kaçınılmalı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın Gayri Safi Askeri Adalar’a (GASA) zırhlı birlik çıkarmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Price, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a (GASA) zırhlı birlik çıkarmasına yönelik bir soru karşısında, “Uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” ifadelerini kullandı.

Günlük basın toplantısında konuşan Price, “Yunanistan’ın Ege’de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna da yanıt verdi.

Sözcü, “Rusya’nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” dedi.

Price, “NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yunan bir gazetecinin “Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye’nin mi? Yunanistan’ın mı?” sorusuna yanıt vermeyen Price, diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.