Biden seçim vaatlerini çabuk unuttu! Şimdi ne olacak?

ABD Donanması, Gerald R. Ford uçak gemisinin dayanıklılığını test etmek için planlanan üç patlamadan ilkini gerçekleştirdi. Florida ve çevresinde 3.9 şiddetinde depreme neden olan patlamanın bölgedeki fay hatları ve deniz canlılarına olan etkisi ise tartışmalara neden oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, ocak ayında göreve gelmesinden bu yana iklim politikalarına dair yapılacak çalışmaların üzerinde duruyor. Ancak 18 Haziran’da ABD Donanması’nın Atlantik Denizi’nde yaptığı uçak gemisi dayanıklılık testi, Biden yönetiminin iklim politikalarıyla çelişkiye düşüyor.

Beyaz Saray’daki ilk gününden itibaren katı iklim politikaları ve daha yeşil bir gelecek vaadinde bulunan Biden, nisan ayında yapılan ve 40 ülkenin katıldığı sanal çevre zirvesinde ABD’nin iklim politikasına dair hedefleri açıklamıştı.

Bu hedeflerden en iddialı olanı, ABD’deki karbon gazı salınımlarını 2030’a kadar neredeyse yarı yarıya azaltmak. Dünyada en çok karbon salınımının yapıldığı ülkelerin başında gelen ABD aynı zamanda Trump döneminde çekildiği Paris İklim Anlaşması’na da Biden yönetimi ile geri dönme kararı aldı.

İklim krizine çözüm bulmak için önümüzdeki 10 yılın çok kritik olduğunu vurgulayan ABD Başkanı, gereken adımların atılmasının “ahlaki ve ekonomik zorunluluk” olduğunu dile getirdi.

Biden’in açıkladığı iklim stratejileri, Amerikan halkının yaşam standartlarını da etkiliyor. Bu doğrultuda, birçok Amerikalının yaşam tarzını değiştirerek kömür tüketimi ve fosil yakıtlı araç kullanımına son vermesi gerekiyor.

18 TONLUK PATLAYICI KULLANILDI

ABD Donanması, sınıfının birincisi uçak gemisi Gerald R. Ford'un yakınında üç su içi patlamadan ilkini gerçekleştirdi. Donanmanın 2016'dan bu yana ilk kez gerçekleştirdiği şok testi, yeni geminin olası darbelere dayanıklılığını kanıtlamayı amaçlıyor. Geminin haziran ve temmuz aylarında iki planlı patlama testinden daha geçeceği açıklandı.

Donanma yetkililerinden gelen açıklamada, “Şok denemesinde uçak gemisi art arda gemiye daha yakın olan üç adet 40 bin pound (18 tonun üzerinde) patlayıcıya maruz kalıyor” dedi. Yetkiler, patlamanın gerçekleştirileceği tarih ve saatlerin deniz durumuna, hava durumuna, deniz memelileri aktivitesine ve diğer faktörlere bağlı olduğunu açıkladı.

Florida’daki Palm Coast'tan yaklaşık 100 mil açıkta meydana gelen ilk patlamanın, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından "test alanındaki deniz yaşamının bilinen göç modellerine duyarlı, çevresel etki azaltma gerekliliklerine uygun dar bir program dahilinde" planlandığı belirtildi. Öte yandan, gemi gövdesine daha yakın olacak şekilde aynı patlayıcı kullanılarak yapılması planlanan diğer iki patlamanın da hava ve vahşi yaşam faktörlerini dikkate alarak gerçekleştirileceği ifade edildi.

Donanma, testin "başarıyla tamamlandığını" söylemek dışında testin sonuçlarıyla ilgili bir bilgi yayınlamadı.

RUSYA’DAN TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, ABD Donanması'nın uçak gemisi Gerald Ford'u test etmek için gerçekleştirdiği patlamaların, ABD’nin iklim politikalarıyla örtüşmediğini söyledi.

Telegram kanalı üzerinden açıklama yapan Zakharova, "ABD Donanması, en yeni uçak gemisi USS Gerald Ford'un gücünü test etmeye karar verdi ve Atlantik'te geminin yakınında büyük bir sualtı bombası patlattı. Patlama, Florida yakınlarında dört büyüklüğünde bir deprem olarak kaydedildi. Bu, ABD’nin iklim politikasına uyuyor mu?" ifadelerini kullandı.

Zakharova ayrıca, ABD Başkanı Biden'in daha istikrarlı bir gelecek sağlama ve tüm insanlığı tehlikeye atan iklim krizinin üstesinden gelmek için önümüzdeki on yılda önemli adımlar atma ihtiyacına ilişkin açıklamasını hatırlattı.

PATLAMALARIN ZARARI NE OLUR?

Patlayıcıların su içinde veya yakınında kullanımı sualtındaki ekosistemi ve organizmaları olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalar, patlamalardan kaynaklanan şok dalgası basınçlarının, yakındaki yapılar ve balıklar, su bitkileri, deniz kaplumbağaları gibi omurgalı ve omurgasız su altındaki yaşam üzerinde ciddi etkileri bulunduğunu gösterdi.

Söz konusu patlamalardan en çok etkilenenlerin memeli deniz canlıları, patlamanın şiddetine göre ölüm, iç organlarda hasar veya hareket ve davranışsal bozukluklar şeklinde etkileniyor.

Öte yandan, testin yapıldığı Florida, yakın zamanda kasırga ve depremlerle adının anıldığı bir bölge. Dolayısıyla ABD Donanması’nın testinin yarattığı deprem, bölgedeki fay hatları üzerindeki etkinin ne olacağı sorusunu gündeme getirdi.

İstanbul Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ergin Gümüş, patlamaların olası bir deprem yaratma riskini değerlendirerek, “Bu tür faaliyetlerin, nükleer bombaların veya diğer çok güçlü bombaların deprem yarattığını biliyoruz. Bir fayı tetiklemese bile kendisi sarsıntı yaratıyor. Her türlü sarsıntı da bir deprem demektir zaten. Küçük, münferit fayları etkileyebilir. 4 altı küçük faylar bu tür denemelerden tetiklenebilir” ifadelerini kullandı.

Gümüş, su altı canlılarının olumsuz etkilenebileceğini belirterek, “Deniz canlıları konusunda bir facia oluyordur tabii ki. Olumsuz etkileyeceği kesin. Ancak Florida’yı etkileyen kasırgalara etkisi olamaz. Bombanın patlatıldığı yerdeki muhtemel bir fosil fay veya küçük bir fay aktif hale gelmiş olabilir” dedi.