ABD-İran gerilimi uluslararası sularda

ABD Donanması, İran’a ait üç geminin uluslararası sularda ABD gemileriyle yakın temasa geçmesi nedeniyle uyarı ateşi açtığını açıkladı.

ABD ve İran arasındaki gerilim, uluslararası sularda sürüyor. ABD Donanması tarafından dün yapılan açıklamaya göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne (IRGCN) ait üç gemi, uluslararası sularda ABD gemileri ile yakın temasa geçti. Basra Körfezi’nde gerçekleşen olayda uyarıda bulunan ABD mürettebatı, İran’a ait gemilerin aldırış etmemesi sonucunda uyarı ateşi açtı.

ABD Donanması’nın açıklamasında, İran gemilerinin ABD Sahil Güvenlik devriye botu Baranoff ve Cyclone sınıfı kıyı devriye botlarının 10. üyesi USS Firebolt ile “bilinmeyen bir nedenle gereksiz yere yakın temasa” girdiği belirtildi. Öte yandan, İran gemilerinin her iki ABD gemisine de 68 yarda mesafeye kadar yaklaştığı ifade edildi.

UYARILAR DURDURMADI

Donanma yetkilileri, olay esnasında ABD gemilerinin rutin operasyonlarını yürüttüğünü ve İran gemilerinin birçok kez uyarıldığını söyledi. ABD mürettebatının telsiz ve gürültülü cihazlarla yayınladığı uyarılara aldırış etmeyen İran gemilerinin yakın manevralarına devam ettiği belirtildi.

ABD güçlerinin olası bir çarpışmayı önlemek ve hesaplama riskini azaltmak için uyarıda bulunduğunu açıklayan yetkililer, İran mürettebatıyla “proaktif olarak iletişim kurulduğu” açıklamasını yaptı. İran gemilerinin uyarılara karşılık vermemesinin ardından ABD Firebolt mürettebatının uyarı ateşi açtığı ve ardından gemilerin güvenli mesafeye uzaklaştığı ifade edildi.