Blinken: “İran’ın fazla zamanı kalmadı”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran ile yeni bir nükleer anlaşmadan her geçen gün uzaklaştıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (UAEA) olumsuz raporunun arından İran’ın nükleer anlaşmaya geri dönmesi için fazla zamanı kalmadığını söyledi.

UAEA tarafından Salı günü yayınlanan raporda, BM müfettişlerinin bazı nükleer santrallerdeki incelemelerinin durdurulması sonrası İran’daki denetleme faaliyetlerinin engellendiği belirtilmişti.

İran’da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna İbrahim Reisi’nin oturmasının ardından nükleer anlaşmaya yakın bir dönemde dönmenin mümkün olmadığı açıklanmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la görüşmesinin ardından konuşan Blinken, kesin bir tarih vermeyeceğini ama artık anlaşmaya dönmenin fayda sağlamayacağı bir noktaya doğru gittiklerini kaydetti.

Maas ise İran’dan verilen gecikme sinyalinin çok uzun olduğunu belirtirken, İran’ın yeni dışişleri bakanı ile müzakere masası hakkında görüştüğünü söyledi.

Diğer yandan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir telefonda gerçekleştirdi. Reisi, nükleer aktiviteleri konusunda şeffaf olduklarını ve nükleer anlaşmayı ihlal eden tarafın ABD olduğunu söyledi. Ayrıca Reisi, AB’nin anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirtti.