ABD denizlerdeki üstünlüğünü kaybetti

National Interest’e açıklamalarda bulunan ABD’li denizci subay, Amerikan Donanmasının Rus ve Çin donanmasına karşı denizlerdeki yetersizliğine dair açıklamalarda bulundu. ABD’nin Rusya ve Çin ile denizlerde gireceği bir savaşta yenilebileceğine dikkat çeken subay, bazı tavsiyelerde bulundu.

Washington merkezli National Interest’e (NI) açıklamalarda bulunan Amerikalı denizci subay Graham Scarbro, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya ve Çin ile denizlerde yaşanacak olası bir savaşta yenilme ihtimalinin olduğunu açıkladı. Graham Scarbro, yaşanacak olası bir savaşta ABD Deniz Kuvvetleri Pilotları’nın rekabet gücünün yetersiz olduğunu belirtti.

Subay Graham Scarbro, “Yüksek teknolojili dövüşe daha iyi hazırlanmak için, yelken dalışı F / A-18 ekibinin egzersizlerde daha fazla canlı füze ateşlemesi ve eğitimlerini daha iyi odaklaması gerekir” ifadeleriyle Amerikan donanmasına tavsiyelerde bulundu.

Graham Scarbro olası bir savaşta ABD’nin yenilecek olmasını, Amerika Donanmasındaki savaşçı pilotların eğitimlerde gerçek füzeler yerine uçuş simülasyonlarının kullanılmasına bağlıyor.  Füze atışı simülasyonlarının gerçek savaş deneyiminin yerini alamayacağını kaydeden Scarbro, “Mevcut deniz kuvvetleri uçak filosu, havadan havaya sınıfına ait füzeleri nadiren fırlatıyor. Ancak, savaş hedefleri eğitim parametreleri havadan havaya, havadan yere ve diğerleri arasında çok fazla parçaya ayrılmış bulunuyor” ifadelerini kullandı.

ABD’li subay yaptığı açıklamaları ekonomiye ve havacı donanma subaylarının aldıkları eğitime dayandırıyor. Öncelikli etkeninin ekonomi olduğunu buna bağlı olarakta subayların sınırlı sayıda gerçek füze kullanmarına izin verildiğini belirten Scarbro, her subayın yılda 4 gerçek füze fırlatma hakının bulunduğunu açıkladı. Ekonomik etkenlerden dolayı simülasyon üzerinden eğitim alan subaylar sahada tecrübe edinemediklerinden ötürü yaşanacak olası bir savaşta ABD’ye büyük kayıplar verdireceğine değindi. 

Yapılan açıklamların dışında Rusya’nın yanında özellikle Çin donması çok hızlı büyüdü ve gelişti. Rus ve Çin donanma pilotu subayların eğitimlerde gerçek mühimmatlar kullanmasının yanı sıra Rusya ve Çin’in donanmasında ciddi oranda büyüme yaşanıyor.

Reuters’ın 30 Nisan 2019’da yayınladığı özel bir raporda çarpıcı saptamalar yer aldı. Reuters raportörlerinden olan David Lague ve Benjamin Kang Lim imzalı rapora göre, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 20 yıldan kısa bir süre içinde dünyanın en güçlü donanmalarından birini topladı. Denizdeki ateş gücünü artıran Çin, üstün füze kabiliyeti sayesinde de Pasifik’teki oyunu değiştirdi."

Son 10 yılda ciddi oranlarda büyüme kaydeden Çin donanmasının arkasında, Çin Cumhurbaşkanı Xİ Jinping’in cesur kararları yer alıyor. Bugün dünya ülkelerinin donanmalarına bakıldığında, Çin Donanmasının dünyanın en büyük donanmasına sahip olduğu görülüyor ve donanma hali hazırda büyümeye devam ediyor. ABD Deniz Harp Okulu’nda görev yapan Prof. James Holmes, Çin Donanması’ndaki gelişimi şu sözlerle açıklıyor: “Çok uzun bir süre Çin’in ‘çocuk oyuncağı’ olduğunu düşündük ve biz aylaklık ederken onların bu seviyeye gelmesine izin verdik.

Çin donanmasında yaşanan gelişmeler oldukça çarpıcı. 30 yıl önce modern bir destroyer, fırkateyn veya denizaltıya sahip olmayan Çin’in bugün donanmasında 300 gemi bulunuyor. 25 modern avcıya, 40’tan fazla modern firkateyne ve 50’den fazla denizaltıya sahip. Bunun yanında yeni uçak gemisiyle de rakiplerinin dikkatini çekiyor. ABD Deniz Kuvvetleri İstihbarat Dairesi, 2020’de Çin Donanması’nın 313 ila 342 arasında savaş gemisi olacağını tahmin ediyor. ABD Donanması’nda ise bugün için 287 savaş gemisi bulunuyor.

Rus donanması da  son 20 yıl içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 18 yıl önce önce açıkladığı doktrin kapsamında büyüdü ve gelişti. Doktrin, Rusya Federasyonu’nun coğrafi konumu, donanma ve ticari filosunun büyüklüğü ve her ikisinin uluslararası ilişkilerdeki rolüne bağlı olarak, Rusya’nın lider bir denizcilik gücü oluşturmasını öngörüyordu. Bu çerçevede  büyüyen ve gelişen Rus donanması 289 su üstü savaş gemisiyle 63 adet denizaltına sahip.

Sonuç olarak ABD donanmasının bünyesinde barındırğı ekipmanlar son teknolojiye sahip olabilir fakat savaş gemilerini uçaklarını kullanan pilotların eğitimleri çok önemli. ABD hali hazırda 600 milyar dolar ile dünyanın en fazla askeri bütçesine sahip ülke olmasına rağmen denizlerde Çin'i geçememiştir. Bu bağlamda önümüzdeki on yıl içeriside ekonomik üstünlüğü Çin'e kaybetme ihtimali olan ABD, denizlerdeki üstünlüğü Çin'e kaybetmiş durumda.